A húsvéti ünnepkörhöz tartozó ősi hagyomány Magyarországon a tojás díszítése, mely jól ismert, de nem eléggé elismert népművészeti ág hazánkban. Pedig élnek köztünk tehetséges tojás díszítő emberek, sőt van aki művészi szintre is emelete a tojáshéjak díszítését.
A szekszárdi Csuhaj Tünde művészetek iránti fogékonysága és tehetsége korán megmutatkozott, így kerámia szakon végezte tanulmányait. Jó pár év kellett azonban, hogy megtalálja saját útját, ahol fantasztikus tehetsége kibontakozhat: a tojás díszítést. A legkülönfélébb madártojásokat díszíti, maratott, fúrt, festett technikával. Páratlan ízléséről, színes képzelőerejéről, precíz kézügyességéről légies munkáival tesz tanúságot.
A tojás díszítés rejtelmeiről kérdeztem a napokban Tündét, ismerjétek meg a titkokat ti is.
– Hogyan lesz valakiből tojásfestő művész?
– Engem egy kicsit a kényszer vitt erre a területre. Pécsett a képzőművészeti gimnáziumban végeztem, gondolom az itt tanultak is hozzájárultak a képesség fejlődéséhez, fejlesztéséhez, de az iskola befejezése után hosszú ideig nem dolgoztam a „kerámia szakmában”.
– Milyen alapra dolgozik?
– Az alapanyag mindenféle madártojás amihez hozzájutok; több méretfajta liba, galamb, tyúk, fácán, pulyka, daru, emu, nandu, hattyú, fácán és strucc is.
– Van kedvenc alapanyaga?
– Most már főleg csak liba, emu, nandu és strucctojásra dolgozom, főleg a beszerzés nehézsége miatt.
– Van konkrét menete hogyan készít elő egy-egy tojást a munkára?
– A munkának szigorú fázisai vannak, másképp nem megy. Először utánajárok, hol tudom beszerezni itthon, de külföldről is vásárolok. Aztán alaposan megtisztítom a héjakat, kívülről és belülről is.
– Megtervezi, megrajzolja, felrajzolja-e előre a mintákat?
– Általában közvetlen a tojásra tervezek, beosztom, felrajzolom ceruzával a motívumokat, utána forró viasszal áthúzom a vonalakat, kitöltöm a felületeket.
Mindegyik tojásra más-más osztást, motívumot viszek fel. Nagyon ritkán ismételek motívumot, szinte csak akkor, ha valaki kép alapján rendel egy konkrét tojást. Így mindegyik tojás egyedi, más és más.
Ezután maratom, ez adja a domborművet, utána patinázom, lakkozom a tojás felületét. A tojások héja több rétegből áll, a nagyobb madarak tojása 3-4, akár 5 rétegből is, így míg a két rétegű tyúktojást inkább festeni érdemes, a többrétegű tojásoknál kialakítható dombormű is.
– Van visszatérő kedvenc mintája?
– Kedvenc motívumaim a virág, a madár, az állat, és főleg tavasszal a természet újraindulásával összefüggő motívumok.
– Gyűjt valahonnan inspirációt, ötleteket?
– Természetesen én is nézelődöm, gyűjtök, de közvetlen nem másolok, csak inspirálódok. Az érdeklődők igényeit is figyelembe veszem és ezeket is felhasználom az alkotás során.
– Férje Szatmári Juhos László tehetséges szobrászművész. Hatnak egymásra művészetükkel, inspirálják egymást?
– Ez természetes, hisz az együttélés velejárója hogy hatunk egymásra. Sőt alkalmanként be is segít a figurális motívumoknál.
– A tojásokon alkalmazott technikákat tanulta vagy maga kísérletezte ki? Melyek ezek a technikák? Van kedvenc díszítő technikája?
– A díszítő technikám egyféle batik technika, és a maratásos eljárás. Először mindenféle szakkönyvet átolvastam, kipróbáltam, aztán lassan, sok-sok tévedés és csalódás árán kikísérleteztem a saját technikámat.
– Mennyire sérülékenyek munka közben a tojások vagy a kész darab?
– Az elején sok tojás sérült, tört el, de ahogy a technológia finomodott, úgy egyre biztonságosabb lett, s most már elmondhatom, hogy egy évben talán 1 db ha eltörik, vagy bereped munka közben.
– Mennyi ideig készülnek a tojások? Többször dolgozik rajta keveset vagy egy ültő helyében elkészül az alkotás?
– Szerintem az alkotás nem időfüggő, addig csinálom, főleg a tervezést, míg nem vagyok elégedett. A többi részre is oda kell figyelni – a munkát nem lehet siettetni -, ezért egy évben nem tudok sokat csinálni, nem szalagmunka, nem válik rutinná.
– Mi lesz az elkészült darabok sorsa? Kiállításra viszik őket? Eladásra kerülnek?
– Az elkészült tojások legtöbbször kiállításokon kerülnek bemutatásra. Az eladás a legnehezebb része az egész folyamatnak, mert az embereknek egyre kevesebb a pénzük ilyesmire.
– Végül utolsó kérdésként: Van kedvenc tojása?
– Kedvenc? Ami éppen sikeresen elkészül, egy-egy új téma kidolgozása.
Csuhaj Tünde tojásdíszítő iparművészt Európa-szerte a legjobb díszítők között tartják számon, kifinomult alkotásai művészi szintre emelték az alkotás eme ágát is. Reméljük, a jövőben minél többen ismerik meg különleges, leheletfinom munkáit!