Társasozni jó, és szerencsére a társasjátékok aranykorukat élik. Hol van már az unalmas, szerencsén alapuló dobok, lépek korszak?! Nem szeretsz társasozni? Micsoda?! Lehet hogy olyan játékot próbáltál ami nem neked való?
A modern társasjáték szórakoztatva késztet gondolkodásra, tanít, készséget fejleszt, és nem utolsó sorban összekovácsol embereket, káros mellékhatása pedig meglepő módon nincs. 😉
A társasjátékok tengerében, ahol évente több ezer új játék jelenik meg, bizony nem könnyű kiválasztani a számunkra, vagy egy ajándékozott számára megfelelőt. Mert közel sem az a jó játék, amit a legjobban tolnak, ami a legismertebb vagy a polcokon szemmagasságban vár minket.
De mi alapján döntsünk? Íme néhány szempont, amit érdemes végiggondolni:
- életkor (Ha nem felnőttnek, akkor hány éves gyereknek szánjuk? Az életkori ajánlás a dobozok oldalán feltüntetésre kerül.)
- nehézség (Kezdő játékosnak lesz vagy gyakorlottabb játékosnak? Hajlandó több időt szánni a szabályok elsajátítására? Ennél a kérdésnél én az angol nyelvű Board Game Geek súlyozását (Weight) szoktam segítségül megnézni, az 5-ös listán a 2 még abszolút családbarát nehézség egy írni, olvasni jól tudó gyerek számára.
- érdeklődési kör (Ha kedvelt a témája a játéknak, még vonzóbb lehet.)
- megjelenés (Egy vonzó külső rengeteget dob egy játékon, de vigyázat, legyen bármilyen mutatós, figyelemfelkeltő a megjelenés, ha unalmas a játék motorja, mit sem ér. )
- hány fővel játszható (Szempont lehet, hogy hányan játszhatják a játékot. Általában 2 főtől 5 főig élvezetesek, de vannak egyedül játszatóak és akár 8-10 fővel játszható party játékok is.
- ár (Nem elhanyagolható szempont, de az ár tekintetében hatalmas a szórás, és ha szemfülesek vagyunk, remek helyeket fedezhetünk fel, és szuper akciókat csíphetünk fülön.
Tudtad? Magyarul ugyan “társas játék” a hivatalos elnevezés, ami több főt feltételez, de léteznek egyedül is játszható játékok. Ez egyébként annyira nem is meglepő, hiszen angolul a társasjáték = board game (táblás játék), ami már mindjárt nem zárja ki az egyedül játszás lehetőségét.
Érdemes a vétel előtt alaposan körbeszimatolni és ajánlókat, ismertetőket, netán komplett játékmenet videókat megnézni pl. a YouTube-on.
Amiket javasolok:
BBG Board Game Geek – sajnos angol nyelvű, ami sokaknak probléma lehet, viszont tematizált sikerlistáival, életkor ajánlóival, nehézség jelölésével a legteljesebb körű információt nyújtja az egyes társasjátékokról.
Mit játszunk? – Ha kedvcsinálók, tematikus listák érdekelnek vagy csak remekül szórakoznál, kihagyhatatlan Győri Zoltán és Győri-Nádai Réka Mit játszunk YouTube csatornája. Imádom! Blogot írnak, Instát és Facebook profilt is üzemeltetnek, de ami kiemelkedő a videóik mellett, az a Facebook csoportjuk, ahol egy remek közösség tagjai lehetünk.
Társasjátékok – Játék ismertetés és beszerzési forrás ajánló is szerepel az oldalon, ennek ellenére nem található mindig meg a listájukban a legkedvezőbb ajánlat.
JEM Magazin – Játékos Emberek Magazinja, egy online magazin remek játékismertetőkkel, érdekességekkel így érdemes átlapozni.
Most pedig álljon itt családunk évek óta alakuló szubjektív listája, mely a legkedvesebb játékainkat tartalmazza. (Figyelem! A lista családi és gyerekjátékokat is tartalmaz, a geek játékok kipróbálása nekünk még csak a jövő zenéje.)
A legkisebbeknek, akár ovis kor előtt
Minden játék tanítja a gyerekeket, de van ami nem csak arra, hogy várd ki a sorod, ne csalj, mivel és mennyit lépj. Vannak, amik így vagy úgy, de ennél többet adnak.
- Gyümölcsöskert (színek, logika, kooperáció)
- Csigafutam (színek)
- Lotti Karotti (taktika)
- Viva Topo! Sajtbirodalom (taktika)
- Csupa csupasz tyúkeszű (memória játék, de nem a hagyományos formában. Felnőttnek gyerekek ellen esélye sincs. :-D)
- Az elvarázsolt torony (memória)
Óvodás kortól
- Stone age Junior
- Kutyavilág
- Carcassone gyermekei
- Appenzell Sajt Vára
- Szuper farmer
- Suleika (Marrakech néven is fut)
Az életkori határok könnyen elmosódhatnak, de ezek a fenti játékok, amikkel iskolás kor előtt, olvasás és különösebb számolás nélkül is remekül lehet játszani. Számlálás pedig már úgyis van nagycsoportos korban is.
Ha rendszeresen társasoztok a kicsikkel, az oly mértékben fejleszti a gondolkodást, hogy az életkori ajánlásokat egyre inkább korábbra csúsztatva lehet kezelni.
Társasjátékok kisiskolás kortól (nálunk 7 és 11 évessel tesztelve)
- Azul
- Splendor
- Century sorozat
- Kingdomino
- Carcassone
- Ticket to ride
- Finca
- 7 csoda
- Clank
- Kuruzslók Quedlinburgban
- Ganz Schön Clever
- Isle of sky
- Arborétum
- Takenoko
- Qwirkle
- Imhotep
10-12 éves kortól javasolom
- Fesztáv
- Five tribes
- Stone age
Játékok 2 fővel vagy két főtől
- Patchwork
- Santorini
- Hive
- Jaipur
- Hanamikoji
- Yinsh
- Gimpf
- Jolly és Roger
- 7 csoda párbaj
Party játékok
- Dixit
- Sushi Go Party
- Klask
- Fedőnevek
Amire még érdemes figyelni a vásárlás során, hogy a drágább nem feltétlenül jobb, és akár már pár ezer forintért hosszú éveken át élvezettel játszható társasjátékunk lehet. (pl. Eladlak, Fruit mix, Bohnanza babszüret, Love letter, Vigyáz(z)6, Királyi áru)
Néhány játék a felsoroltak közül már nehezebben beszerezhető, de időről időre felbukkannak Vaterán, Jófogáson, így a beszerzés nem lehetetlen.
Ahogy látjátok, napjainkban már nem csak a go és a sakk jelenti az egyedüli gondolkodást igénylő játékot, egy kis odafigyeléssel a széles kínálatból a gyerek és felnőtt is megtalálja a neki legmegfelelőbb játékot. Játsszatok sokat, éljen a Homo Ludens!
Szólj hozzá!