A zászlófüzér díszítés az egyik legvidámabb dekoráció. Eredetileg ünnepek alkalmával, színesítettek vele, de később megjelent gyerekszobák, és egyéb helyiségek látványos díszítéseként is.
Anyaga többnyire papír vagy textil, így igazán különlegességnek számít ha más anyagból készítjük el. A terveimben régóta szerepelt egy szabadtéri változat, ezért hogy kellően időjárásálló legyen – ne tépázza a szél, ne fakítsa a napsugár és az eső se áztassa el – faanyagból terveztem.
Így készült:
Egy natúr deszka lapot alaposan lecsiszoltam először durvább, majd egyre finomabb szemcséjű csiszolópapírral. Könnyebb volt így a megfelelő felület létrehozása mint ha a kisebb háromszögek felületét kell volna egyenként csiszolni.
Cerkával bejelöltem a vágás helyét, és dekopír fűrésszel méretre daraboltam az anyagot.
Ismét csiszolás következett, a frissen vágott élek mentén gondosan végigsimítottam a felületet.
A por – és zsírmentesítő tisztítást követően, ecsetet használva színeztem a kis fa darabokat.
Poli – Farbe Cellkolor selyemfényű zománcfestékekkel dolgoztam. Az alapszínt közép szürke és fekete színű festék kombinációjából kevertem ki. A világosabb színhez adagoltam a fekete festéket, fokozatosan figyelve az új árnyalatot. Lényeges, hogy nagyon alaposan keverjük el a két színt, különben foltos lesz a hatás.
Már az alap színre lefestve is nagyon jól mutattak a zászló darabkák.
A Poli-Farbe Cellkolor zománc festéke 24 óra elteltével festhető át és 48 óra alatt szárad meg teljesen. Mivel a további mintázáshoz maszkoló szalag felragasztására volt szükség kivártam a teljes száradást.
Ekkor ragasztottam fel a sablont, és maszkoltam ki a felületet a további festéshez.
Az újabb szín is két árnyalat keveréke lett, ezúttal fehér színű Poli-Farbe Cellkolor selyemfényű zománcfestéket módosítottam közép szürkével egy világosabb szürkés árnyalat eléréséig.
- Az egyenes vonalú, könnyen kimaszkolható mintáknál ecsettel vittem fel a festéket, gondosan ügyelve, hogy ne kerüljön a leragasztott rész alá festék.
- A csillag sablonos mintánál ecset helyett szivacsot használtam, és óvatos paskoló mozdulatokkal dolgoztam. Ehhez nem árt ha kicsit sűrűbb a festék, szebb, élesebb lesz a színátmenet.
- A pöttyöket szabad kézzel vittem fel. Ehhez egy csonka rúzs kerek végét mártottam festékbe, lecsöpögtettem, majd egy határozott mozdulattal érintettem a felülethez, jobbára kör alakú nyomot hagyva.
A második kör festését követően ismét 48 óra száradás következett. Ezután minden zászló tetejét a széléhez közel két helyen óvatosan megfúrtam, majd ebbe csavartam bele a szemes csavarokat.
Egy vastagabb sodrott kötélre fűztem a kis zászlókat, majd a megfelelő távolság beállítását követően tűvel és cérnával rögzítettem a szemes csavarokat a kötélen.
A rögzítés miatt felfüggesztve, a súlyuknál fogva sem csúsztak el a különálló darabok.
A vártnál is jobban mutat a fa zászlófüzér a teraszunknál a falra függesztve. Színben harmonizál a bútorokkal, nagyon hangulatossá téve a teret.
A posztot a Poli-Farbe támogatta.
Szólj hozzá!