Korábbi posztjaimban már szerepelt Oliver Luke Delorie: Wabi Sabi könyve, mely nagyon nagy hatással volt rám. Valószínűleg jókor talált meg, mert a gondolatvilágával teljes egészében tudtam azonosulni, elhintett felvetésének magvai pedig további könyvek olvasásával szökkentek szárba.
A buddhista tanokból származó wabi sabi egy ősi japán szemlélet, mely arra biztat, hogy értékeljük a természetes tökéletlenséget, találjuk meg a szépséget a hibákban is.
“… a wabi sabi valóban a változás szelleme; az idő múlása; a mulandóság és az ideiglenesség tudomásulvétele, értékelése és elfogadása az élet körforgásában. ”
Komolyan nem számítottam rá, hogy a japán kultúra és ez a nagyon egészséges szemléletű gondolatvilág ennyire telibe talál, bár, ha tekintetbe vesszük az ember igényét arra, hogy jól érezze magát és jót adjon a környezetének, mégsem olyan meglepő a dolog. Ráérezve a témára tovább nézelődtem, és ugyanebben a kiadásban rábukkantam még két könyvre.
Oliver Luke Delorie másik könyve a Sinrin-yoku Az erdő gyógyító ereje a természet testet lelket gyógyító hatására hívja fel a figyelmünket. Tapasztaljunk minden érzékszervünkkel, élvezzük a Föld aprónak tűnő, mégis nagy hatású örömeit.
Hallgattad már a semmit? Milyen hangja volt? Az a pillanat, amikor nem szól semmi, erősen nyugtató hatású, égi áldás.
A japán lélekformáló sorozat harmadik kötete Justyn Barnes: Ikigai – Találd meg az élet értelmét könyve. Maga a japán szó nehezen fordítható, az élet értékeit jelenti, olyan saját magunk számára értékes életvitelt, mely hűen tükrözi belsőnket. A boldog élet titka, hogy jó irányba menj, és az út minden lépését értékeld.
Ahelyett, hogy boldogságért, mint végső célért küzdünk, hasznosabb, ha a mindennapokban próbálunk értelmet és beteljesülést látni a jóban, a rosszban, az egyhangúban.
Mindhárom könyv egy-egy oldalpáron elhelyezett képet és egy-egy gondolatot megjelenítő darab. A nagyon szép kiállítású könyvek, könnyen olvashatóak, idézetekkel, bölcsességekkel, látványos grafikával és érzelmi töltetű képekkel illusztráltak, így ajándékba is kiválóak.
A Libri kiadásában is megjelent egy remek könyv a témában, Beth Kempton Beth – Wabi Sabi – Útmutató a belső békéhez címmel.
Írója az online világból is jól ismert Beth Kempton japán nyelvből szerzett diplomát, számos évet töltött tanulással és munkával Japánban, melyet második otthonának tekint. Rajongva, lelkesen beszél az országról és az ott őt ért élményekről, így lírai sorait szinte ittam magamba. Érzéseken keresztül mutatja be Japánt, a wabi sabi jelenséget, szavakkal festett érzékletes jelenetei szinte életre kelnek, ahogy olvassuk sorait.
Ír a wabi sabi jellemzőiről, az egyszerűségről és a természet jótékony és gyógyító hatásáról, az elfogadásról és az elengedésről, a kudarcok átértékeléséről. Jelzi a kapcsolatok fontosságát, a munkában lelt öröm lehetőségét és felhívja a figyelmet a pillanatok megélésére és megbecsülésére.
Megszámlálhatatlan szertefoszlott álom hever szerte a világon, nem másért, csak mert valaki másokhoz mérte magát, és úgy vélte: “nem vagyok elég jó”.
Leszögezi, hogy amit a lakberendezésben melléknévként wabi sabi elnevezéssel illetünk, és a tökéletlen megjelenés leírására használunk, nem hivatalosan a wabi sabi stílus, hiszen olyan nincs is. A japánok nem ilyen értelemben használják a szót. Sőt nem is használják, többnyire nem is tudják megfogalmazni mit takar. Értik, érzik, de szavakba önteniük már szinte lehetetlen. Ezt a jelenséget próbálja megfejteni és számunkra olvasók számára is érthető módon megfogalmazni a könyv, melynek olvasása után számtalan hasznos gondolattal, és egy olyan szemlélettel leszünk gazdagabbak, mely biztosan pozitívan hat életünkre.
A könyv tartalmához illően már megjelenésében is nyugalmat és békét sugároz, remek összhangban van a leírtakkal. Szívből ajánlom elolvasásra, szerintem tetszeni fog. Azt hiszem, a magam részéről új kedvencet avattam. 🙂 Beth Kemptonra érdemes rákeresni online is, weboldalain az ihletett élethez kínál hasznos eszközöket.
Az utolsóként ajánlott olvasmányom Yutaka Yazawa: Hogyan éljünk japánul című könyve egy rendkívül olvasmányosan megírt, részletes és átfogó könyv Japánról és a japánokról.
A szerző japán, ott született, nőtt fel, de mivel később éveket élt külföldön is, van összehasonlítási alapja és képes kicsit kívülről szemlélni különleges hazáját.
A gazdag írott tartalom a japán élet minden szegletét megvilágítja, részletes ismertetőt kapunk az ország földrajzáról, történelméről, kultúrájáról, művészetéről, megismerjük hogyan élnek az japán emberek, mit esznek, hogyan szeretnek, miképp ünnepelnek.
Az egy-egy témára szánt fejezetek nem hosszúak, úgy 1-1,5 oldalasak, de a szokatlanul apró betűkkel szedett szövegek nagyon sok érdekes és hasznos információt tartalmaznak.
És ki ne lenne kíváncsi olyan témákra, mint például: Hogyan éljünk 100 évig, vagy Mi a Bento dobozok titka?, Honnan ered a tea szertartás, és Mi a szösz az Ikigai?!
Rendkívül érdekes volt megismerni egy a miénktől annyira elütő népet, ajánlom másoknak is.
Mert a megismerés, majd a megértés vezet az együttérzéshez és szükség esetén a segítség nyújtáshoz, így egyre kevesebb idegenkedés, előítélet lesz az emberekben más, rászorulókkal vagy népcsoportokkal szemben.
Szívesen olvasnátok a könyveket? Jó hírem van!
Nyereményjáték!
A Scolar kiadó jóvoltából adódik a lehetőségem, hogy kisorsoljak köztetek egy ajándék csomagot, mely az alábbi három könyvet tartalmazza.
Oliver Luke Delorie: Wabi Sabi- Találd meg a szépséget a tökéletlenségben
Oliver Luke Delorie: Sinrin-yoku – Az erdő gyógyító ereje
Justyn Barnes: Ikigai – Találd meg az élet értelmét
Ha részt szeretnél venni a játékban, kattints az alábbi linkre:
Jelentkezem!
A nyertes kisorsolása random.org segítségével történik.
A játék mostantól 2019.04.18.-ig tart.
A nyertest nyereményéről itt a poszt frissítésében, és emailben is értesítjük.
Sok szerencsét kívánunk a játékhoz!
Update! Elnézést kérünk, hogy így elmaradtunk a sorsolással. Gondolom már nagyon kíváncsiak vagytok kinek kedvezett a szerencse. A nyertes aki ezzel az érdekes könyvcsomaggal lesz gazdagabb pedig nem más mint:
Balogh Anna
Gratulálunk a nyertesnek!
Szólj hozzá!