A New Scientist weboldalára keveredve bukkantam az Új-zélandi grafikus művész, Thomas Pavitte újragondolt számos színezőire, és azonnal leesett az állam. Ezt így is lehet?
Élvezheti az ember felnőttként a klasszikus, gyerekeknek szánt számszínezőt, ahol a számoknak megfelelően különböző színeket kell felvinni a papírra?! A válasz igen, abszolút, ha a színezendő minta ilyen művészi, agyafúrt módon kerül elénk.
Számszínező – querkle
A színezendő kép egymásra csúszó, különböző méretű, véletlenszerűnek tűnő elrendezésben elszórt körökből áll, ahol a körök egy-egy számmal vannak ellátva 1-5-ig. Színezz a jelzéseknek megfelelően, és ha jól dolgozol, hamarosan egy ismert arc, állat ábrája vagy ikonikus mű képe „bújik” elő a körök közül.
Thomas tervező grafikusként figyelt fel rá, hogy a számítógép elterjedése előtt a logókat kézzel, körzővel, vonalzóval a matematika szabályai szerint (aranymetszés, Fibonacci sorozat) készítették a szemnek oly vonzóvá.
Ebből kiindulva született Bladerunner projektje, mely után egyenes út vezetett a művészi, számos színezők tervezéséig.
Magukban a körök zavarosak, de ahogy színt viszünk fel rájuk a megadott szabályok szerint, életre kel a kép – meséli a számszínezők megújítója, és azt is megosztja velünk, ha elég sok a kör, az öt szín bőven elég a színezéshez. A részletesség a körök nagy számának köszönhetően öt árnyalatból is elképesztő lesz.
Kipróbálnád? Töltsd le innen egy próba számszínezőt, majd kövesd az alábbi instrukciókat! (Figyelem! Fontos, hogy ha letöltötted ne a böngészőben, hanem Acrobat Reader-ben nyisd meg. Ha nem így teszel a már kitöltött színezőt nyomtatja ki neked.)
- Válassz 5 összeillő színt a számokhoz. Az 1-es legyen a legsötétebb, az 5-ös a legvilágosabb.
- Színezz a számok szerint, de figyelj, a számmal nem jelzett körök maradjanak üresen.
- Egyszerűbb, ha egy számmal kezdesz és kiszínezed az összeset a választott színnel.
- Kísérletezhetsz különböző színező eszközökkel, technikákkal, árnyalatokkal.
- Ne keseredj el, ha elsőre nem lesz tökéletes a végeredmény. ( Be is dobom ide az elcsépelt közmondást: Gyakorlat teszi a mestert. )
- Az elkészült egyedi munkádat keretezd be a falra, és büszkélkedj vele!
Mindez a gyakorlatban a mestertől:
Gondoltad volna, hogy egy gyermekkori klasszikus készségfejlesztő játékból ilyen művek születhetnek? Én sem! 🙂
Ha kedvet kaptál további mestermű alkotásához, megvásárolható könyvért nézz szét az Amazon-on.
Ha tetszik ez a technika, ne hagyd ki ezeket sem!
Képek forrása: Thomas makes stuff, Behance, New Scientist
Szólj hozzá!