A buddhista tanokból származó wabi sabi filozófiát a lakberendezés kapcsán a régi, viseletes, kopott, javított tárgyakkal kapcsolatban használják, mivel ez az ősi, japán szemlélet arra biztat, hogy találjuk meg a szépséget a tökéletlenségben is.
A wabi sabi azonban több mint tökéletlen tárgyak elfogadása, egy komplett filozófia, mely a lelkemig hatolt.
“… a wabi sabi valóban a változás szelleme; az idő múlása; a mulandóság és az ideiglenesség tudomásulvétele, értékelése és elfogadása az élet körforgásában. ”
Türelemre int magunkkal szemben, mert ahogy mondja: soha semmi nem lesz tökéletes, ezt tudva pedig könnyebben meglátjuk a szépet a tökéletlenben is.
Mit jelent ez pontosan a lakberendezésre vetítve?
Mivel a filozófia lényege az idő múlásának, a körforgásnak az elfogadása, könnyen meglátja a szépet a korosabb tárgyakban, az értéket a sérült darabokban is.
Más stílusokhoz hasonlóan nem követ meghatározott formákat, konkrét színeket és nincsenek az adott stílusra jellemző bútordarabjai, tárgyai. A stílus magát az alap filozófiát követi, az egyszerűt, természeteset, használtat, viseleteset és mindenekelőtt a szemnek vonzó tökéletlent is használja az otthon berendezése, díszítése során.
Jellemzői:
- Hibás, sérült, befejezetlen tárgyak
A tökéletes otthon kialakítása és fenntartása kimerítő lehet, és lehet hogy kicsit unalmas is a látvány. Ha elengedjük a tökéletességre való törekvést, és a hibátlan, befejezetlen vagy sérült tárgyak is felbukkannak, lakásunk élettel telibb, izgalmasabb, emberibb lesz.
A karcos padló, bútor, a kifakult textil vagy a lepattogott festék az életről mesél és mint ilyen, otthonosságot teremt.
Csodálkozz rá mindenre ami nem tökéletes, és ha harmonikusan beilleszthető bútoraid közé, válaszd dekorációnak. Többnyire ezeket nem a nagy áruházak polcain találod, régi padlásokon, bolhapiacokon, aukciós oldalakon keresd.
- Természetes anyagok használata
A természethez való kapcsolódás közel áll a wabi sabi szellemiségéhez, a nyers és visszafogott anyagok a maguk egyedi jeleivel együtt tökéletesek. A fa göcsörtjei, az agyag változó színei, a bőr érdessége vagy épp simasága, a kő változatossága mind erre a szellemiségre reflektál. Ezek az anyagok “élnek,” az idő múlásával, használatukkal érnek, megjelenésük pedig folyamatosan változik (patina).
Az élő és szárított virágok, termések változása és változatossága gyönyörködtet, tökéletes jelképei a wabi sabi-nak.
- Visszafogott, természetközeli, fakult színek
Mivel a wabi sabi a természetes anyagokat részesíti előnyben, ebből következik, hogy a színek visszafogottak, földközeliek, korukból fakadóan pedig gyakran halványak. A különböző árnyalatú barnák, szürkék, mustár sárgák, tompább zöld színek, a fehérek a legjellemzőbbek, melyek mély kékkel, gazdag terrakotta vörössel egészülhetnek ki.
- Kézzel készített tárgyak előnyben részesítése a tömegtermeléssel szemben
A kézműves termékek között nem találni két teljesen egyformát, és részben ez adja szépségüket. Az egyenetlen fafaragás, agyag váza csálé mázazása vagy akár egy eltévedt ecsetvonás a festményen csak egyedibbé teszi a látványt. Ezek adnak karaktert és vonzerőt a kézzel készült tárgyaknak.
- Egyszerűség
Fontos azonban, hogy ne toljuk túl a dolgot, ne csináljunk régiségboltot otthonunkból. A kevesebb több, az egyszerűség gyönyörködtet. A praktikus tárgyak a használatukon kívül díszíthetnek is, a dekorációnak szánt daraboknál viszont alaposan fontoljuk meg, hoznak-e örömöt, egyensúlyt otthonunkba, életünkbe.
- Elfogadó, nem kívánja meg a tökéletes rendet
A csodálatos tökéletlenség érzése azonban egy otthonban túlmutat a bútorokon és a díszítésen, hiszen egy ráncos, gyűrött ágynemű talán még hangulatosabb és hívogatóbb lehet, mint egy tökéletesen bevetett ágy merev ágytakarójával, szigorú rendbe sorolt párnákkal a tetején.
Otthonunk nem kell hogy bemutatóterem szerű rendben legyen, inkább valós, életteli hiteles képet mutasson.
Éljünk természetesebben, engedjük el a görcsös tökéletességre törekvést otthonunkkal és magunkkal szemben is! Kerüljünk nagyobb harmóniába a természettel, lassuljunk le, néha kapcsoljunk ki, és fogadjuk el, ha valami nem hibátlan!
Ha belekóstolnál a témába ajánlom az alábbi könyvecskét:
Oliver Luke Delorie: Wabi Sabi
Ha pedig mélyebben is érdekel a wabi sabi japán filozófia, az alábbi nagyon szép kiállítású, tartalmas könyvet ajánlom:
A képek forrása a képekre kattintva érhető el.
Szólj hozzá!