Egy dolog biztos, ha a családunkról van szó, karácsonykor mindig kerül könyv a csillogó fa alá. Tényleg nem múlt el még úgy ünnep, hogy hiányzott volna, mindenkinek ajándékozunk legalább egy darabot. Könyvmoly család révén ez mindig örömet okoz, szenteste kíváncsian nézegetjük a sajátunkat, a családtagjainkét, Apukám pedig viccelődve próbálja becsempészni másét a saját ajándékkönyv kupac gyűjteményébe.
Az idén is csodálatos könyveket ajándékozunk egymásnak, álljon most itt egy szubjektív ajánló remekebbnél remekebb olvasmányokkal.
Joanna Nylund: Sisu – Kossuth Kiadó
Az utóbbi években nagy örömömre megszaporodtak a skandináv életstílussal, a pozitív életszemlélettel foglalkozó könyvek. A dán Hygge, a svéd Lagom után most a finnek pozitív életszemléletét ismerhetjük meg, melynek neve is van: Sisu.
Hogy pontosan mit is jelent, nem könnyű megfogalmazni, mivel olyan belső tulajdonságokat takar, melyben van kurázsi, rugalmasság, határozottság, eltökéltség, bátorság és szívós kitartás is. A sisu cselekvésközpontú gondolkodás, mely akkor tör utat magának, ha az ember a képességeit meghaladó nehézséggel száll szembe.
Az erős emberek, akár a fák kettétörhetnek, míg a sisuval rendelkező ember elhajlik ugyan, de mindig képes újra felegyenesedni.
A könyv segít megismerni a zord időjárással évezredek óta sikerrel harcoló finn népet, megmutatja, hogy hogyan fejlesszük ki magunkban a sisut és hogy ezt hogyan tanítsuk meg, adjuk át gyermekeinknek is.
Szembenézni a kihívásokkal és legyőzni azokat kulcsfontosságú a sisu kibontakoztatásához.
A kisalakú könyv hasznos javaslatokat tesz közérzetünk javításához, a pozitív élethez, így ajánlom mindenkinek, aki boldogabb szeretne lenni és boldogabbá szeretne tenni másokat.
Mi a boldogság, ha nem az, hogy az általunk választott életet élhetjük?
Meik Wiking: Lykke – Kossuth Kiadó
Ha Meik Wiking neve ismerősen cseng számotokra, az nem a véletlen műve. Tavaly jelent meg nagy sikerű, Hygge – a dán életérzés, amely boldoggá tesz címmel első könyve, melyben a dánok boldogságának titkát, a hygge-t boncolgatja nagyon élvezetes formában.
Hogy mi az a hygge pontosan? Az alábbi posztból kiderül!
A boldogság nyomában avagy a Hygge a dán öröm művészete tanulható
Legújabb, Lykke (a szó a boldogság dán elnevezése) című könyvében a szerző – aki a koppenhágai Boldogságkutató Intézet igazgatója – kincskeresésre hív, hogy a dán példát alapul véve, rendkívül élvezetes formában együtt leljünk rá a mindannyiunk által vágyott boldogságra.
Segít, hogy a jót lássuk meg a világban, megtanítja hogyan összpontosítsuk figyelmünket az élet apró örömeire. Mert sokszor a boldogság nem is ott van ahol remélnénk.
Tudtad, hogy a boldogságnak dimenziói vannak? Különbséget kell tenni a pillanatnyi (affektív) és az általános (kognitív) boldogság közözött.
Hol a boldogság mostanában?
Például az együttlétben, az összetartozásban, ezért közösségek építésre buzdít, gyakorlati ötletekkel támogatva minket a megvalósításban. Digitális méregtelenítést javasol, és rendbe teszi a “pénz boldogít?” kérdéskört.
Több olyan olcsó szokást is felsorol, mely boldogságot hozhat, a felesleges kacatok vásárlása helyett pedig állítja, boldogabbá tesznek mindenkit az élmények és az emlékek.
Kiemeli az egészséges élet fontosságát, a sport, a természetjárás és a mértékletesség jelentőségét, miközben egy egész fejezetet szán a szabadság fontosságának megvitatására.
Akiknek szabadságukban áll megválasztani, hogyan éljenek, azok általában véve boldogabbak.
Meik Wiking
A kedvenc részem a szülői boldogságról szóló rész, mely bizonyítja, ez a könyv nem egy cukormázas közhelygyűjtemény, őszinte gondolatokkal ismeri el, minden érmének két oldala van.
A boldogsághoz a bizalom és a jóság is hozzá tartoznak, a könyv mindenre kitér, mely hasznos lehet a cél elérése érdekében. Lényeges, hogy bár az egyéni boldogság elérése a cél, de közvetve dominó hatást kiváltva egy boldog ember boldogabbá teszi a környezetét.
Ne kételkedjünk benne, hogy megfontolt és elkötelezett polgárok egy kis csoportja képes megváltoztatni a világot – igazság szerint egyedül ők tehetik meg.
Meik Wiking
A Lykke a boldogság nyomában gyönyörű kiállítású könyv, nemcsak méltó párja sikeres elődjének a Hygge-nek, de szerintem túl is szárnyalja azt. Rendkívül olvasmányos, élvezetes formában vezet végig bennünket a boldogsághoz vezető lehetőségeken, miközben hasznos társadalmi és pszichológiai ismeretekre is szert teszünk az olvasás során.
Oliver Luke Delorie: Wabi sabi
Először a lakberendezés kapcsán futottam bele a buddhista tanokból származó wabi sabi jelenségbe. A régi, viseletes, kopott, javított tárgyakkal kapcsolatban használták, mivel ez az ősi, japán szemlélet arra biztat, hogy találjuk meg a szépséget a tökéletlenségben is.
De hogy mennyivel több a wabi sabi, mint tökéletlen tárgyak elfogadása, csak akkor tudtam meg, amikor elolvastam ezt a mélyre szántó, követendő gondolatokkal teli könyvet.
“… a wabi sabi valóban a változás szelleme; az idő múlása; a mulandóság és az ideiglenesség tudomásulvétele, értékelése és elfogadása az élet körforgásában. ”
A gyönyörű, békés képekkel illusztrált, szellős könyv fejezetei olyan gondolatokat fejtenek ki, melyeket, életünkbe beépítve boldogabbak lehetünk, és a boldogság okozta elégedettség a környezetünkre is pozitívan kihat.
A szabadság nem az utunkban álló dolgok leküzdése. A szabadság az, ha megértjük, hogy az utunkban lévő dolgok az út részei.
Guy Finley
… az elkerülhetetlen tökéletlenség elfogadása az alapja a boldogság elérésének.
Oliver Luke Delorie
Ajánlom ezt a könyvet azoknak akik egy békésebb, boldogabb, elfogadóbb életre vágynak, vagy ilyet kívánnak barátjuknak, szerettüknek.
Leela Cyd: Így fotózz az Instagramra – Scolar
Az Instagram a kedvenc közösségi oldalam, @dekorella néven én is aktív tartalomgyártó vagyok rajta. Olyan helye ez a kreatív önkifejezésnek, ahol pozitív, aktív közösségek jönnek létre, hogy egymás villanásnyi időre megmutatott életkockáiból szórakozva merítsenek ötleteket, és beleshessenek egy-egy más, izgalmas világba.
Nem csoda hát, hogy egy könyvesbolti látogatásom során rögtön kiszúrtam az Így fotózz az Instagramra című könyvet. Bárkinek, aki használja ugyanis ezt a közösségi felületet, célja kell hogy legyen a minőségi tartalom előállítása, ehhez pedig ismeretszerzés és folyamatos gyakorlás szükséges.
A jól felépített könyv egy népszerű fotós instagrammer, Leela Cyd hasznos tanácsait tartalmazza csodálatos képekkel illusztrálva, megismertetve azzal, hogyan légy te is sikeres a fotózásban és az Instagramon.
Nem fototechnikai könyv, inkább egyfajta látásmód megosztására törekszik számtalan hasznos tippel és trükkel gazdagítva az olvasót. A szerző hangsúlyozza, hogy egy jó képhez nem szükséges drága felszerelés, tükörreflexes gép, egy jó minőségű telefonnal is remek képek készíthetők.
A könyv több sikeres instagrammert is bemutat, megszólaltatva őket, akik látványos képeikkel és hasznos, személyes javaslataikkal színesítik a témát.
Ez a könyv hasznos lehet fotósoknak és mindenkinek, aki jelen van az Instagramon, fontos számára a minőségi tartalom gyártása, szeretne érvényesülni, sikeres lenni, kiragyogni a tömegből.
Ami engem illet, pillantok alatt befaltam a könyvet, miközben szórakozva számos hasznos ismeretre tettem szert. De ezzel nincs vége, biztos vagyok benne, hogy újra és újra felütöm majd, nézegetem, olvasgatom, csemegézek belőle és megpróbálom az új ismereteket a gyakorlatba is átültetni. Remélem sikerül!
Ha fejlődnél az Instagrammozás területén, melegen ajánlom Kónya Bea – Pikrea blogját, tanfolyamát, konzultációját és közösségi oldalait, pl. Instagramját is, ahol élvezetes formában szerezhetsz hasznos ismereteket.
Thy Doan Graves: Művészi kézírás – Scolar
Oda vagyok a betűkért és szeretek látványosat alkotni is, így a Kreatív ábécék minden alkalomra alcímmel megjelent könyv kihagyhatatlan volt számomra. Szerzője a tehetséges grafikus és – saját meghatározása szerinti megnevezéssel – betűvető mester lépésről lépésre vezet be bennünket a betűstílusok világába, hogy aztán ott változatos megjelenésű ABC-k rajzolását sajátíthassuk el. Tippekkel, trükkökkel, kreatív fortélyokkal ismertet meg, hogy magunk is kézi betűrajzolóvá válhassunk.
A könyv egy gazdag vizuális inspirációval kezdődik, majd eszközökre, anyagokra és technikákra tesz javaslatot. A betű anatómiáját mutatja be, megismertet az elhelyezés, elrendezés, a betűstílusok keverésének titkaival, végül a díszítés, kitöltés és a színezés is mind részletesen terítékre kerül.
A könyv fő része az 50 csodálatos betűstílust bemutató, elsajátításukat részletes útmutatóval segítő betűtár, mely nem csak a betűk megismerésének, hanem a gyakorlásnak is teret enged.
A könyv ihletadó, kísérletezésre csábító és fejleszti a kreativitást, a gyakorlás révén a kézügyességet is, így egyre biztosabb vagyok benne, hogy nem csak mi felnőttek forgatjuk majd örömmel, hanem a 10 éves lányom is fel-fel lapozza majd.
A Művészi kézírás kézikönyve egy nagyon tartalmas, szép kiállítású könyv, ha alkalmad van rá, lapozz bele, de vigyázz, nem fogod tudni letenni.
Szécsi Noémi – Géra Eleonóra: A modern budapesti úrinő (1914-1939) – Európa Könyvkiadó
Szécsi Noémi – Géra Eleonóra: A budapesti úrinő magánélete (1860-1914) – Európa Könyvkiadó
”A történelmet a győztesek írják.” idézem Churchill szavait és rögtön egy másik gondolat ugrik be: A történelmet a férfiak írják, így talán ezért, talán a nők társadalomban betöltött szerepe miatt keveset tudunk a letűnt idők lányairól, asszonyairól. A női sorsok kevés kivétellel a feledésbe merültek, pedig hiszem, hogy a történeteik nem kevésbé érdekesek, mint azok a férfiakat dicsőítő leírások, melyeket a történelemkönyvek lapjairól ismerünk.
Keresem, kutatom mindazokat a könyveket, melyek az elmúlt korokat nőkön keresztül mutatják be, a hétköznapi életük jobban érdekel, mint bármilyen izgalmas csatajelenet. Ezért voltam hihetetlenül boldog, amikor három éve Szécsi Noémi és Géra Eleonóra könyve, A budapesti úrinő magánélete című várt karácsonykor a fa alatt. Nem csoda, a férjem jól ismer engem és az ízlésemet, tudta, hogy ez az 1860-1914-ig terjedő időszakban élt nők életét bemutató könyv tökéletes lesz számomra. És az is lett!
Amikor a közelmúltban megjelent a szerzőpáros újabb társadalomtörténeti könyve A modern budapesti úrinő címmel, tudtam, nem hiányozhat nőkről szóló könyvgyűjteményemből.
A szerzőpáros remek csapatot alkot. Szécsi Noémi neve sikeres (sajnos egy ideje nem frissülő) nőtörténeti blogjából a Halcsontos fűző-ből lehet ismert, a könyvek pedig e blog posztjainak kibővített és rendszerezett tartalmán alapulnak. Szerzőtársa, Géra Eleonóra történész, kinek szakszerű ismereteivel formálta tökéletes egésszé az írást.
Az időnként bulvárosan figyelemfelkeltő, de mindig találó címek tartalmas, de olvasmányosan tálalt történeteket rejtenek. A rövid fejezetek valaha élt hús vér emberek életét tárják elénk, újságcikkek, levéltári anyagok, tanácsadó könyvek, regények visszaemlékezéseit véve autentikus forrásul. A jól megválasztott témák további ismeretszerzésre csábítanak, öröm nézelődni a hivatkozások között is.
A második könyv az 1914-1939-ig tartó időszakot öleli fel, nagyszüleim gyerekkorát, fiatalságát bemutatva. Milyen jó lenne ha ők is olvashatták volna velem a könyvet és mesélve, személyes élményeikkel, emlékeikkel egészíthették volna ki az olvasottakat! Sajnos erre már nincs mód, de a gondosan őrzött levelezések, családi iratok révén összevetve ezeket az olvasottakkal egy egészen részletgazdag kép bontakozik ki előttem arról, hogyan élhettek.
Köszönöm ezt a hiánypótló, élvezetes könyvet az íróknak!
Michelle Obama: Így lettem – HVG Könyvek
Az idei év egyik legjobban várt könyve a néhány éve a hivatalról leköszönt első afroamerikai elnök, Barack Obama feleségének, Michelle Obama-nak önéletrajzi írása volt. Sikerét mi sem mutatja jobban, mint az, hogy a november közepén angolul megjelent mű pillanatok alatt bestseller lett. Csekély két hét alatt nem csak 2018. legnagyobb példányszámban eladott könyvévé vált a tengerentúlon, de politikai nézettől függetlenül rendkívül jó értékeléseket is kapott az olvasóktól.
Ismerve az első afroamerikai first lady nagyközönség előtt élt életét és beleolvasva az angolul elérhető szemelvényekbe, nem volt kérdés, hogy kívánságlistámon előkelő helyen szerepelt a könyv. Tegnap, a magyar megjelenés napján már el is kezdtem olvasni a mélyen őszinte memoárt egy példaértékű életet élő nő történetét.
A könyv három fő részből áll. Az első – Így lettem önmagam – rész a gyermekkort öleli fel, és a fiatal, sikeres, felnőtt nő Barack Obamával történő megismerkedésébe pillanthatunk be.
A második – Így lettünk mi – részben az első, már párként együtt töltött évek magasságaira és mélységeire kapunk rálátást. Megismerhetjük a küzdelmeket, azt, hogy a siker és boldogság, legyen az magánéleti vagy hivatali, nem mindig jön könnyen, hanem kitartó, kemény munka gyümölcse. A fejezet a Fehér Házba költözéssel ér véget, hiszen ekkor egy új fejezet kezdődött közös életükben.
A harmadik részben a fehér házi életbe tekinthetünk be, abba, hogy milyen beköltözni feketeként egy rabszolgák által épített épületbe. Ez a kivételes és sokak által irigyelt élethelyzet a rengeteg jó mellett számtalan nehézségeket is tartogat, de Michell ebben a helyzetben is helytáll.
Öröm olvasni a szépen gördülő mondatokat egy különleges nő kivételes életéről. Férjével karöltve a csúcsra jutottak, de ebben nem sok szerepe volt a szerencsének, hanem a tudás, akarat, a kemény, kitartó munka során lett az egész világ által ünnepelt asszony, aki ma is. Nyomott hagyott maga után a világban, befolyásossága ellenére mégis megmaradt annak a bájos, jó humorú, tettre kész asszonynak, aki sokunkhoz hasonlóan szabadidejében Szex és New York-ot néz pólóban és szabadidő nadrágban.
Az olvasmányos stílusban megírt vaskos kötet, igényes, kemény táblás, védőborítós kiadásban jelent meg a HVG Könyvek kiadásában, így szép ajándék lehet minden nőnek az idei karácsonyon.
További könyv és ajándék ajánlók:
Színes nyári könyvajánló (nem csak nyárra)
Grafománok karácsonya avagy színes karácsonyi ajánló a betűk szerelmeseinek
Last minute karácsonyi ajándék tippek
Nyereményjáték! Lejárt.
A Kossuth Kiadó jóvoltából most megnyerheted Meik Wiking: Lykke a boldogság nyomában című könyvét.
Ahhoz, hogy a játékban részt vehess és tiéd lehessen a könyv, a linkre kattintva jelentkezz a nyereményjátékra!
Jelentkezem!
A nyertes kisorsolása random.org segítségével történik.
A játék mostantól 2018.12.16.-ig tart.
A nyertest nyereményéről itt, és emailben is értesítjük.
Sok szerencsét kívánok a játékhoz!
Frissítés: 2018.12.17.
Köszönöm, hogy ennyien jelentkeztetek a játékra! Nagy öröm volt olvasni a kedves soraitokat, talán nem is tudjátok milyen sokat jelent egy visszajelzés így kommentben, levélben, a blogon vagy közösségi oldalakon nem is feltétlenül írás, akár csak egy like vagy megosztás formájában. <3
Kisorsoltuk a Meik Wiking: Lykke című könyvét, és a szerencse Tőkés Klárának kedvezett. Gratulálunk a könyvnyereményhez!
Most aztán feladtad a leckét!! Szívem szerint jó néhányba szívesen beleolvasnék! Ezek közül fogok választani a családomnak.
Nagyon jó könyvek, tényleg nem könnyű dönteni. Michelle Obama könyvébe egyébként a HVG oldalán bele tudsz még kicsit olvasni, hátha ez is segít a döntésben. 🙂
Mindegyikre kíváncsi lennék…
Mindegyik nagyon jó, és nagyon más, bizony nem könnyű a döntés. 🙂