Kapcsolat
  • Lakberendezés
  • Dekoráció
  • DIY – Csináld magad
    • Sprayfesték DIY
  • Made by Dekorella
  • Évszakok
    • Tavasz
    • Nyár
    • Ősz
    • Tél
  • Ünnepek
    • Ünnepeljünk!
    • Party – rendezvény
    • Valentin nap
    • Húsvét
    • Anyák napja
    • Halloween
    • Karácsony és Advent
  • Kert
  • Dekortapasz ötletek
    • Pékzsineg ötletek
    • Papír szívószál ötletek
  • Gyerekeknek
  • Lifestyle

LED fényforrás beszerzési útmutató

1 hozzászólás

A LED-es (Light Emitting Diode – fényt kibocsátó dióda) fényforrások használata mellett számtalan pozitív érv sorakoztatható fel, melyet egy korábbi posztban már részletesen ismertettem.

Előnyük többek között:

• kiemelkedő hatásfokkal működnek
• minimális a hőtermelésük
• élettartamuk hosszú
• gyors a kapcsolási sebességük
• érzéketlenek a kapcsolgatásra
• ütésállóak
• mivel egyre elterjedtebbek, az áruk is egyre kedvezőbb

LED világítás gyakorlati útmutató vásárláshoz

A LED világítás pozitívumai egyértelművé teszik, hogy érdemes ezt a fényforrást választani otthonunk megvilágításához. Na de hogyan tovább? Hogyan válasszuk ki a széles kínálatból, melyik a nekünk legmegfelelőbb LED típus?

Ledison világítástechnika minőségi LED

Sokan hajlamosak egyedül az ár alapján dönteni, pedig érdemes több szempontot is figyelembe venni, ha helyes, hosszú távon is elégedettséget okozó, okos döntést szeretnénk hozni a vásárlás során.

Mennyi fényre van szükség? Fényerő és fogyasztás.

A fényerőt lumen-ben (lm) mérjük. Érdemes ennek erősségét, az úgynevezett fényteljesítményt figyelembe venni a LED kiválasztásánál, a hagyományos izzóknál elterjedt fogyasztás alapú (watt) döntési szempont helyett. A LED fényforrásaink ugyanis pillanatnyilag annyira különbözők, hogy nem tudjuk egységesen wattokban kifejezni a fényüket.

A beépített LED chipek minőségétől függően előfordul, hogy ugyanazt a fényerőt az egyik több energia elhasználással éri el, élettartama pedig szintén a beépített chipek miatt rövidebb lesz.

A fényhasznosítás az a mennyiség, amely megmutatja, hogy egységnyi fényáram előállításához, mennyi elektromos teljesítményt kell felhasználni. (lumen/watt = fényhasznosítás hatásfoka)

Az alábbi táblázat támpontot ad az átváltásokhoz, de a LED energia felhasználási mutatói csak tájékoztató jellegűek. Mivel a LED-ek hatékonysága egyre nő, ha ilyen táblázatot szemlélünk, érdemes figyelni mikor készült, hiszen a fejlesztések miatt a LED-ek energia felhasználása egyre csökken.

Fényerő lumen 250+ 450+ 800+ 1100+ 1500+
Hagyományos izzó fogyasztás Watt 25 40 60 75 100
LED fogyasztás Watt * 4 6 10 13 18

*A különböző minőségű LED égőknél a fogyasztás változó. Ha adott LED fogyasztásnál kisebb a teljesítmény (fényerő), gyengébb a minőség, hiszen több hő és kevesebb fény keletkezik.

Érdemes tehát figyelni a fényerő mellett a fogyasztásra is, a legjobb, ha magas fényerőhöz alacsony fogyasztás társul. Ma már nem ritkák az olyan LED-égők, amelyek wattonként 100 lumenre képesek.

Foglalalat

Gondosan ellenőrizzük a LED foglalatát. Magyarországon a legelterjedtebb az E27 normál és a vékonyabb E14, azaz mignon foglalat. A spot lámpákban előfordul a GU10 bajonett záras foglalat is.

A legelterjedtebb foglalat típusok

Legelterjedtebb foglalat típusok Magyarországon

Ha ezektől eltérő a foglalatunk, az a legjobb, ha magunkkal visszük a vásárlásra, hogy az eladó szakember be tudja azonosítani!

Színhőmérséklet

A színhőmérséklet nagy hatással van szervezetünkre. A különböző helyiségekbe, a más és más feladatokhoz, pihenéshez válasszuk mindig a megfelelő színű világítást. A fényforrás színét a színhőmérséklet fejezi ki. Minél magasabb a jelzőszám (mértékegysége a Kelvin), annál hidegebb színű a fény.

Szín hőmérséklet

A hagyományos izzóhoz leginkább a melegfehér fényű LED hasonlít, melynek színe a lenyugvó nap színére emlékeztető, hangulatos, megnyugtató árnyalat (2700-3000K).

Közép fehér színben is kapható LED, ez modernebb lakásokba remek választás, hiszen ezen stílushoz illik a világosabb, kevésbé sárgás szín (4000K). Valójában ez a valódi, nappali fény színe, használata munkahelyeken, irodákban terjedt el.

Ezek felett a nagyon hideg színek találhatóak. A 6500K-es hideg fehér LED fényforrás fénye már enyhén kékes árnyalatú, otthonokban esetleg tárgyak kiemelésére használhatjuk.

Színvisszaadási index (CRI)

A színvisszaadási tulajdonság azt mutatja meg, hogy az adott fényforrás fényében mennyire természetesen jelennek meg a színek. A színvisszaadási érték egy 0-100-ig terjedős skálán mérhető, minél magasabb a CRI érték, annál élethűbbek a színek. (A természetes szabadtéri fény értéke 100 ezt használják az összehasonlítás során.) A színvisszaadásnál a 80-100 közötti érték számít jónak.

Színvisszaadási index CRI

Extrák

Mit vehetünk még figyelembe a vásárlás során?

Élettartam

Érdemes figyelni a LED élettartamát, melyet órában szoktak megadni. Mivel a LED fényforrások fényereje az idő előrehaladtával csökken, az élettartam a minőségre is enged következtetni.

Sugárzás szöge

A LED égők a sugárzás szöge szerint is változhatnak, minél magasabb a szám, annál szélesebb szögben szórja a fényét. Pl. 36°, 110°, stb.

Fényszabályozás

Vannak szabályozható és nem szabályozható fényerejű izzók, a használat célja szabja meg, hogy szükségünk van-e erre a lehetőségre.

Összefoglalás

Az alábbi kinyomtatható táblázat hasznos segítség lesz vásárlásod során, mivel tartalmazza a fontosabb döntési szempontokat.

Letöltéshez, nyomtatáshoz kattints a képre vagy a piros PDF ikonra.

Ahogy telnek az évek, a LED világítás egyre elterjedtebb. Hatékonysága nő, ára pedig csökken, így egyre kevésbé lesz nagyberuházás, ha izzóinkat energiatakarékos LED-ekre cseréljük.

Ha hozzáértő szakemberektől szerezzük be minőségi LED fényforrásunkat, segítséget is kapunk a vásárláshoz, jó esetben több év garanciával biztosítva be döntésünket.

A Ledison Világítástechnikánál széles LED kínálatból válogathatsz, és a szakképzett eladók maximálisan segítségedre lesznek a vásárlásod során akár személyesen, akár online vásárolsz.

Részletesen a LED világítás előnyeiről és hátrányairól a LED világítási kisokosban olvashatsz.

Ha az otthonod helyes megvilágítását tervezed vagy éppen áttervezed ne hagyd ki a különböző helyiségek helyes megvilágítását bemutató sorozatot sem.

Ötletek otthonunk helyes megvilágításához (bejárat, lépcső, nappali szoba)

Ötletek otthonunk helyes megvilágításához (étkező konyha, fürdőszoba)

Ötletek otthonunk helyes megvilágításához (dolgozó, gyerek és háló szoba)

Ötletek otthonunk helyes megvilágításához (garázs, terasz, erkély, kert)

https://www.archiproducts.com/

A posztot a Ledison Világítástechnika támogatta, de a vélemény 100%-ban a sajátom.

Kategóriák: Érdekességek, Férfiaknak - for him, Kinek, Lakberendezés, Nőknek - for her

Dekorella blog hírlevél

Feliratkozás
 
Ha tetszett a poszt, csatlakozz te is a Dekorella Instagram közösségéhez vagy Facebook oldalához ahol friss hírekkel, extra tartalmakkal, kulisszatitkokkal várunk. Tematikus csoportokba rendezett inspirációs képekért pedig a Dekorella Pinterest oldalát keresd fel.

Kapcsolódó bejegyzések

  • LED világítási kisokos
  • Bejárati ajtó világításaÖtletek otthonunk helyes megvilágításához (bejárat, terasz, erkély, kert)
  • Pottery Barn Kids & Teens íróasztalok5 tipp a tökéletes íróasztali lámpához

Comments

  1. Suszt Máté says

    2018. november 21. szerda at 16:11

    Köszönöm ezt a részletes és informatív cikket! Én ezzel a modellel szemezek: http://www.riodesign.hu/lampak-vilagitastechnika/arian-193364 Valószínűleg leddel egészíteném ki, a színvisszaadási indexetek alapján, köszönöm! 🙂

Szólj hozzá! Kilépés a válaszból

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.


öt − = 2

Megjelent Trom Kata új könyve Miért ott van a szék? címmel

További infóért kattints a képre!

Összegyűjtött Dekorella linkek listája. Te hol követsz?

Dekorella linklista

Ha tetszik a Dekorella blog, kövesd a Facebookon!

Dekorella a Twitteren

Dekorella a Twitteren

Inspirációs képek

Nézd meg Dekorella Shop és Blog profilját a Pinteresten.

Ne maradj le a friss bejegyzésekről!

Follow on Bloglovin

Dekortapasz Facebook csoport Mutasd meg alkotásaid!

Dekortapasz FB csoport Dekorella

Archívum

Játékkonyhánk a nagyvilágban

Az Apartment Therapy blogon
Az IKEA Hacker blogon
A Dekorella blogon

Válogass a dekortapaszok pékzsinegek és színes papír szívószálak közül!

Minden jog fenntartva! © 2010 - 2021 · Dekorella Blog · Adatkezelési tájékoztató · Kapcsolat · Hirdess a Dekorella blogon!

This site uses cookies: Find out more.