Egy lakberendezéssel foglalkozó Facebook csoportban figyeltem fel a nyaralóra. A természetes, kékkel kicsit élénkített színeivel, ízlésesen romantikus bútoraival, jól megválasztott kiegészítőivel olyan harmonikus hangulatot árasztott, hogy nem tudtam elmenni mellette szó nélkül. És látni fogjátok, hogy milyen jól tettem, mert Ungár Ágnes sikeres belsőépítészként a nyaralója kialakítása és berendezése során olyan fantasztikusat alkotott, amit mindannyian megirigyelhetünk.
A Balaton északi partján, kilátással az ezerarcú tóra áll a földszintes, pinceszinttel is rendelkező ház, a család, rokonok és barátok nagy örömére. Az épület kifinomult, stílusos berendezése – Ági saját bevallása szerint – hosszú munka gyümölcse volt, egy éveken átívelő családi projekt eredménye.
Az otthonosan berendezett, vidéki, romantikus stílusú weekendházról Ágnest kérdeztem:
Mi alapján indult el a berendezés?
A tervezésnél fő szempont volt, hogy a lakás rendelkezzen egy központi, tágas, egybenyitott térrel (nappali – étkező – konyha), ahol rossz idő esetén is kényelmesen elfér a család, lehet játszani, társasozni, beszélgetni. A berendezésben az egyszerűség volt a vezérfonal, nem szerettem volna túlbútorozni, fontos volt, hogy megmaradjon a szellős, levegős térérzet.
Hogyan választottad meg a stílust? Mi a véleményed a trendekről és azok követéséről, figyelembe vételéről vagy ignorálásáról?
Szerintem egy lakás attól lesz különleges és egyben szép, ha az összes helyiségen átível egyfajta egység, a kiválasztott lakberendezési stílus szépen végig van vezetve. Ehhez nem feltétlenül szükséges az aktuális trendeket követni, akkor is érezhetünk harmóniát, ha mindez egy korábbi korszellemnek, stílusnak megfelelően valósul meg. Ettől függetlenül szeretem, ha egy belső téren érezni, hogy friss, mai, de a legtöbb esetben ehhez az érzethez elegendő a kiegészítőket, dekorálást a trendeknek megfelelően megválogatni.
Miért döntöttél a helyiségekben megjelenő színvilág mellett?
A semleges földszíneket, és a kéket szeretem legjobban, ha nyaralóról van szó.
Melyik a kedvenc helyiséged? Miért?
Nem is tudom, azt hiszem nincs abszolút kedvenc. Napközben kellemes a már említett nyitott nappali – étkező – konyha térben együtt lenni, főzni, enni, beszélgetni. Ez a tér egyébként az étkezőnél egy nagy tolóajtóval összenyitható egy kellemes fedett terasszal, jó időben mindig itt étkezünk.
Aztán este szeretek elvonulni a hálószobánkba, megnézni egy filmet, vagy egyszerűen csak olvasni.
A teraszajtóra én varrtam a mintás árnyékolót, varrónővel gomblyukaztattam, és felhengergetve a fehér pántokkal több magasságba állítható. A fehér függönyök inkább dekorációk, mint funkcionális darabok. Az anyagok az IKEA egy régebbi textil kollekciójának kínálatából származnak.
Melyik helyiség kialakítása volt a legnagyobb kihívás?
A gyerekek szobája, ami átriumosan kapcsolódik a nappalihoz, és bár a pinceszinten van, nagy állóablakokon kapja a természetes fényt. A nyári hőségben különösen kellemes itt időzni, klíma nélkül is mindig ideális a hőmérséklet.
A falszínek kiválasztásánál színkártyából döntöttél az árnyalatok mellett?
A falszínek többsége egyedileg kevert, de a hálószoba Farrow & Ball Oxford Stone 264, a fürdő színe pedig közel áll a Farrow & Ball Archive színéhez.
Gyönyörű a kazettás megoldás a nappali, étkező-konyha helyiség mennyezetén. Milyen fából készült?
Az összes külső és belső nyílászáró fa, vastag lazúrral színezett, tömbösített borovi fenyő. A mennyezeti kazetták is ugyanebből a faanyagból készültek. Az ablakokon fa reluxa zárja ki igény esetén a fényt.
Meg tudsz nevezni kedvenc bútordarabot?
A fonott Byholma fotelek. Ezeket már akkor megvettük, amikor a ház még csak félkész állapotban volt, sokáig használtuk őket úgy, hogy az ülőpárnákat még az eredeti nejlon védte. Nagy öröm volt aztán végre letépni…
A bútorokat jellemzően pár helyről szerezted be. Melyek ezek?
A legtöbb bútor IKEA, mivel mégiscsak nyaralóról beszélünk, fontos volt a költséghatékonyság, de szeretem kicsit színesíteni az összképet egy-két stílusosabb darabbal. A hálószoba ágyat használtan vettük (ez is IKEA), hozzá viszont a fonott éjjeliszekrényeket a Vivre-n rendeltem.
A nappaliban lévő festett antik szekrényt a Jófogáson vadásztam le, a kis három fiókos konzol asztal a Tchibo-tól van. A fürdőszoba szekrényt, a dohányzó asztalt és a nappali polcot asztalossal csináltattuk. A dohányzóasztalhoz hasonló asztal a Bambuszmánia által forgalmazott Riviéra Maison kollekciójában található.
Az étkezőben Nordlux Strap lámpa függ, a lépcsőt a Naturflor-nál beszerezhető természetes szőnyeg borítja, lépcsőelemenként ragasztva.
Újítottál fel bútorokat, készültek DIY tárgyak is?
A két antik szekrényt festettem át fehérre, és az összes függönyt én varrtam. Megvallom őszintén, függönyt varrni nem szeretek, 🙂
A dekorációkat mi alapján válogattad?
A lakásban több helyen látható egy-egy örökségből ránk maradt kedves dísztárgy, például a konyhában a polcon a régi gyógyszertári tárolóedény, a nagy antik füles parasztváza a konzolszekrényen, vagy a férjem nagymamájától maradt fehérre festett asztalka. Ezek szép emlékek, mindig az eredeti tulajdonosukra gondolok, mikor rájuk nézek. Ugyanígy szeretem az utazásainkról hazahozott plakátokat is.
Milyen jó tanácsot adnál annak, aki háza, lakása nyaralója berendezése előtt áll? Mi mentén induljon? Fogadjon profi szakembert?
Ez sok mindentől függ: milyenek az anyagi lehetőségei, mekkora a ház/lakás/nyaraló, a tulajdonosnak van-e érzéke a lakberendezéshez stb. Alapvetően mindig tanácsos szakember véleményét kérni, mert segítségével sok olyan tervezési hiba elkerülhető, ami a későbbi használhatóságot is nagyban befolyásolhatja. Ha kis lakásról/nyaralóról beszélünk, szerény anyagi lehetőségekkel, akkor ez az együttműködés szorítkozhat egy egyszeri konzultációra, ahol az alapok tisztázásra kerülnek. Ezután a tulajdonos már bátran kipróbálhatja magát, és megvalósíthatja kreatív ötleteit. Nagyobb lakás/nyaraló esetén mindenképpen javaslom a teljes tervezés/kivitelezési folyamat tartamára belsőépítész bevonását.
Ági a BME építészmérnöki karán végzett, és évekig Erick Van Egeraat holland építész budapesti irodájában dolgozott. A gyerekei megszületése után az önállóság mellett döntött, és mivel a lakberendezés mindig közelebb állt hozzá, sikeres belsőépítészként folytatta munkáját. Ha megtetszett ez a harmónikus, kifinomult élettér, az Unger Ágnes Belsőépítészeti Designt megtalálod a Facebookon, vagy keresd Ágit az unger.agnes@t-online.hu címen.
Ha hozzám hasonlóan téged is levett a lábadról ez a csodásan berendezett nyaraló és Ágnes kifinomult stílusa, keresd az Unger Ágnes Design-t.
Fotók: Vikman András
Szólj hozzá!