Ó-IÓ-CIÓ-ÁCIÓ-KÁCIÓ-AKÁCIÓ-VAKÁCIÓ! – robbannak ki a gyerekek az iskola végeztével a szabadba, ahol vár rájuk a nyár, a szabadság, a feltöltődő pihenés 2,5 hónapja.
Látványos utazásokkal, izgalmas programokkal, kreatív percekkel, édes semmittevéssel telnek a napok, melyek közül nem maradhat ki az olvasás sem. Nincs is jobb annál, mintha frissítő vízparton, egy árnyas fa hűvösében, vagy a lazán leeresztett redőny csíkozta szoba kényelmében könyvet lapozgathatunk.
Személyes válogatásomban a számomra és lányaim számára az utóbbi időben legtöbbet nyújtó könyvek közül ajánlom kedvenceinket, a többféle stílus, téma és ajánlott életkor miatt kicsik nagyok, sőt felnőttek (bizony felnőttek!) is könnyen kiválaszthatják a számukra legvonzóbbakat.
Beszélgessünk róla sorozat!
Louise Spilsbury – Beszélgessünk róla! – Éhezés és szegénység (HVG Könyvek)
Louise Spilsbury – Beszélgessünk róla! – Rasszizmus és intolerancia (HVG Könyvek)
Szeretném, ha a gyerekeim felnőve boldog, sikeres, magabiztos, más emberek és a világ problémáira értőn tekintő, nyitott, toleráns és segítőkész emberek lennének.
Ehhez nem lehet homokba dugni a fejünket, el kell kezdeni – természetesen az életkoruknak és érzékenységüknek megfelelően – az oktatásukat pl. egy könyvvel/könyvsorozattal, mely a világ problémáit értően magyarázza.
A sok könnyen hozzáférhető, sőt gyakran kikerülhetetlen információ miatt a mai gyerekek előbb szembesülnek a világ negatív oldalával, mint a generációk előttük. Sokszor azonban nehezen értelmezik ezeket, nem látják az összefüggéseket és azt, hogy ezek hogyan hatnak életükre.
A négy részesre tervezett könyvsorozat (még az idén meg fog jelenni magyarul a Menekültek és migránsok valamint a Globális konfliktusok című rész is) célja, hogy megismertesse és megmagyarázza a körülöttünk lévő világot és annak történéseit, beszélgetést kezdeményezzen a témában, mintát mutasson hogyan viselkedjünk, és hogyan tehetünk a negatívumok csökkentésért, felszámolásáért.
A szép illusztrációjú hiánypótló könyvet 6-8 éves kortól ajánlom mindenkinek, aki szociálisan érzékeny, nyitott, elfogadó gyermeket szeretne nevelni, olyant, aki érti a világot maga köröl és törekszik a jobbá tételére.
A könyvekbe bele is tudsz olvasni ide, vagy a címekre kattintva.
Rendhagyó útikönyv
London – Rendhagyó útikalauz gyerekeknek (HVG Könyvek)
Párizs – Rendhagyó útikalauz gyerekeknek (HVG Könyvek)
Barcelona – Rendhagyó útikalauz gyerekeknek (HVG Könyvek)
Not for parents (nem szülők számára) jelzi az angol kiadásban a a Lonely Planet kifejezetten gyerekek számára íródott útikönyv sorozata, ezzel is felkeltve a kiskamaszok, kamaszok fiatalok és hát igen a kíváncsi felnőttek figyelmét is. Imádják az útikalauzt a fiatalok, és miért ne tennék, amikor rajzos, képregényes, szövegdobozos formában rendkívül menő módon tárja elénk a legismertebb nagyvárosok számukra is érdekes titkait.
A nagy örömömre már magyarul is elérhető három nagyváros (London, Párizs és Barcelona) annyi érdekességet tartogat, hogy még utazás helyett is megállja a helyét, de ha az utazásra visszük magunkkal, biztosak lehetünk benne, hogy nincs nyafogás, szájhúzás, nincs unatkozás, hiszen örömmel, érdeklődve tart velünk a gyerek e csodálatos nagyvárosokba.
Az izgi történelem, borzongató titkok, hasznos ismeretek, frappáns magyarázatok gyűjteménye mindenkit kíváncsivá tesz.
Te jól ismered ezeket a nagyvárosokat? Biztos? Akkor mondd meg melyik Párizs legnagyobb föld alatti szellem megállója? Merre garázdálkodott Londonban Hasfelmetsző Jack? Vagy honnan a legszebb Barcelonában a kilátás?
Az állatok világa
Andrea Pinnington Caz Buckigham – Ismerd meg az éjszakai állatok hangját! (HVG Könyvek)
Egy igazi különlegességet ajánlok a kisebbeknek, olyan könyvet, ahol a klasszikus képes ismeretterjesztés a modern kor vívmányaival kiegészülve nyújtja a kiterjesztett valóság élményét.
A szépen illusztrált oldalakon erdő mező éjszakai állataival ismerkedhetünk meg, színes képek és leírások segítségével. A könyv egyik különleges kiegészítése, hogy az állatfejes gombok megnyomásával a hangszórón keresztül hallhatjuk az állat egyedi hangját, ezzel téve teljessé megismerését.
Az ingyenesen letölthető applikáció segítségével pedig akár élethű, 3D-s formában is a szobánkba varázsolhatjuk kedvenc állatainkat. Az izgalmas applikációt csak le kell tölteni (Androidos és iOS készülékeken is működik), majd a könyv adott lapja fölé tartva a Lássuk! gombra kattintani. Más teendő nincs, csak ámulni, hogy domborodik elénk a gímszarvas, hogy száll a kuvik és miket írnak az extraként felbukkanó szövegbuborékok.
Hopp, egy béka van az íróasztalomon! Fantasztikus!
Mit jelent az AR?
Az AR az angol augmented reality rövidítése, jelentése: kiterjesztett valóság.
A kiterjesztett valóság a valódi világ és a virtuális tér összekapcsolásából jön létre. Sokkal bonyolultabb technika, mint a VR (virtual reality), hiszen itt nem csak egy elképzelt teret kell elkészíteni, hanem a technológiának a valódi környezetben kell virtuális élményt nyújtania.
Nálunk a gyerekek imádják a könyvet, lelkesen játszanak és tesztelik egymást a hangok felismerésével, próbálgatják a fantasztikus új 3D technikát, úgyhogy biztos vagyok benne, hogy gyűjteményünk hamarosan tovább bővül, hiszen már megjelent a könyv folytatása Ismerd meg a tengeri állatok hangját! és Ismerd meg a kerti madarak hangját! címmel.
Lapozz bele a könyvekbe itt, vagy tudj meg többet az applikációról ide kattintva.
Jess French – A csimpánz mentőakció (HVG Könyvek)
Born Free vagyis Szabadnak Született a neve az alapítványnak, mely nemes célul tűzte ki, hogy fogságban élő állatokat juttasson vissza természetes élőhelyükre. Ezek a szerencsétlen állatok többnyire kölyökként – orvvadászat során – kerültek fogságba, ahol a természetes szükségleteik figyelembe vételének teljes mellőzésével, kegyetlen emberek fogságában vegetálnak.
A könyvecske főszereplője a bébi csimpánz Chinoise is vásári látványosságként keresi a pénzt fogva tartójának, amíg a sanyarú sorsáról mit sem sejtő vidám turisták pózolnak vele vadul villogó fényképezőgépek lencséi előtt.
A kis majom sorsán keresztül mi olvasók bepillantást nyerhetünk ebbe a kegyetlen világba, ahol az állatokat lemészárolják, kizsákmányolják az anyagi hasznon reményében, de az állatok egy része számára – hála Born Free és más elkötelezett állatmentő alapítványnak – azért van happy end.
A könyv könnyed felépítése miatt gyermekek számra is könnyen olvasható, érdekes történet, az “Állati tények” mező hasznos ismeretei pedig segítik, hogy jobban megismerjük legközelebbi rokonainkat, a csimpánzokat.
A Born Free könyvek sorozata itt nem ér véget, már kapható a tigris és sorra jön a többi egzotikus vadállat története, hogy megismerve őket már mi és gyerekeink is tehessünk azért, hogy a vadállatokat természetes élőhelyükön, vagy maximum megfelelő körülményeket biztosító állatkertek rácsai mögött csodálhassuk.
Történetek híres magyar nőkről
A véremben lehet, hiszen már nagymamáim is oda voltak az erős, példaértékű életet élő nőkért egy olyan korban, amikor egy asszonynak még a fakanál mellett volt a helye. Felkutatták és lelkesen olvasták azokat a ritka könyveket, melyekben e bátor, úttörő nőkről olvashattak, pedig ez nem volt könnyű, hiszen a történelmet nem csak a győztesek, de hogy szűkítsem a kört, ekkor még szinte kizárólag a győztes férfiak írták.
Nagymamáim továbbadták lányaiknak, unokáiknak a magabiztosságot, hogy a nők méltó társai a férfiaknak, nem egyformák, de egyenlőek és erős akarattal, elszántsággal, kitartással mindenre képesek. Én azóta is eszerint élek, és ezt adom tovább lányaimnak a következő generációnak.
Szerencsére egyre könnyebb a dolgom, hiszen nemcsak egyre többen vannak olyan nők, akikre felnézhetünk, de egyre könnyebb megismerni is őket. Az ifjúsági (csíkos) és a felnőtteknek szóló híres nőkről szóló könyvek mellett sorra jelennek meg a kisebbek számára is érthető és évezhető leírások ismert és egyenlőre még kevésbé ismert, de nagy dolgot véghezvitt nőkről.
Magyar mesék lázadó lányoknak (Móra)
A tavalyi évben jelent meg a nagy sikerű Esti mesék lázadó lányoknak című könyv a Móra kiadónál 100 különleges nő történetével, melyet itt már én is ajánlottam. Az idén hat sikeres írónő és 12 tehetséges grafikusnő közreműködésével mecénások támogatásával (Könyvmecénás) jött lére valódi magyar hősnők életét bemutató mesegyűjtemény. A hiánypótló kiadvány nem csak a múlt nagy tetteket véghezvitt női közül válogat, példaértékű lelkierővel rendelkező kortárs magyar nők életéből is merít, mint amilyen Mosolyka is.
A valóban meseszerűen és így a gyerekek számára könnyen befogadható módon írt történetek olvasmányosak, az i-re a pontot pedig a változatos stílusú grafikák teszik fel. Egyik kedvencem Szegedi Katalin alkotása Karádi Katalinról. Szinte hallom is a búgó hangot: “Hamvadó cigarettavég, ül a hamutálcán, s csendben végigég…”
A 25 magyar nő története sokszínű, mégis mind példaértékű, izgalmas, inspiráló sors a régmúltból, a múltból és a jelenből.
A gyönyörű könyvbe itt tudsz beleolvasni.
Fodor Marcsi – Neset Adrienn – 50 elszánt magyar nő (Bookline)
Az Ünnepi Könyvhétre jelent meg a fenti igényes kötet is, lapjain 50 magyar nő történetével, akikről – ahogy a fülszöveg is szól – utcákat, tereket, bolygókat neveztek el, ám a tankönyvek sokszor meg sem említik őket. Most azonban elénk tárul életük, a lázadó lányok könyvekhez képest kevésbé klasszikus meséhez hasonlóan inkább nyelvezetében és finom humorában a 10 éves feletti korosztályt megcélozva.
A kisebb és talán önálló olvasással befogadhatóbb, változatosan tagolt és illusztrált szöveg figyelemfelkeltő, örömmel forgatják majd a kiskamaszok, fiatalok, de mint annyi gyerek könyv és ifjúsági irodalom esetén, akár a felnőttek is. (Én biztosan!)
A szerzők a régmúltban élt nőalakok az idő során megkopott és így hézagos élettörténeteit saját képzeletükkel egészítik ki, de ahogy haladunk előre a korban, egyre pontosabbak lesznek az információk, majd a tények veszik át a képzelet szerepét.
Sarolt fejedelemasszonytól Hugonnai Vilmán, az első orvosnőn át Wynne -Hughes Veronika hajóstoppos világutazóig mind olyan izgalmas életutakról szólnak a történeketek, melyek példaértékűek, a múltból és jelenből a jövőnek, a jövő kivételes embereinek szólnak arról, hogy ha elég elszántak vagyunk, képesek vagyunk rá!
Mesés fantasy
Majoros Nóra – Pityke és Prém (Móra)
A könyvet nagylányomnak szereztem be, de be kell valljam, annak hogy beleolvastam az egyik este, súlyos következménye lett. Nem tudtam letenni, csak olvastam és olvastam, így esett, hogy a meglepetés könyvet még az ajándékozás előtt pár éjszaka alatt ki is olvastam.
Pironkodom is miatta, de legalább bizton tudom, remek ajándék lesz, és ajánlani is merem – teljes szívvel – kiskamaszoknak, fiataloknak és felnőtteknek.
A történet egy gondosan felépített képzeletbeli világban, Mirináriában játszódik, ahol az uralkodó osztály dölyfös, kegyetlen és gazdag tagjai, a pitykések szolgasorban tartják a pórokat, de nekik talán még így is jobb a soruk, mint az állatként kezelt, erdőben, vadon élő prémeseknek. Az erősen megosztott társadalomban az egyenlőtlenségek élesedése, a másság sárba tiprása természetesen konfliktushoz vezet, és elkerülhetetlen a háború.
A könyv bár lehet hogy a célja eredetileg nem ez volt nagyon is aktuális társadalmi kérdéseket feszeget, nem nehéz párhuzamot vonni világunkkal, hiszen az osztálykülönbség, az ismeretlentől a mástól való félrelelem (idegengyűlölet), kirekesztés, sajnos nálunk is egyre erősebben jelen van.
Ha gyerek olvassa a könyvet, természetesen nem biztos hogy ezeket a hasonlóságokat felismeri, hiszen egy pergő cselekményű, fordulatos történetet kap fantáziadúsan megalkotott környezetben és szépen kidolgozott, fejlődésre képes szereplőkkel. Mindemellett látja a kialakult problémát több oldalról, más szemszögből is megközelítve, majd megismeri a lehetséges feloldását is a jelzett ellentéteknek.
Különösen tetszik a könyvben, hogy nincs tisztán jó és rossz, árnyalatok vannak, jellemfejlődés, az elkövetett hibák feldolgozása és van remény a könyv végén, hogy sikerülhet az ellentétek felszámolása.
A tehetséges írónő, Majoros Nóra fantasztikusat alkotott, a Pityke és prém nálam kedvenc lett, remélem ti is hasonlóan vélekedtem majd róla.
Ha többet szeretnél tudni a könyvről itt tudsz beleolvasni.
Találtam egy remek interjút is a szerzővel a könyvről, mely itt olvasható, + az Ekultura oldalon is érdemes elolvasni a könyvről írt sorokat.
Lee Foster-Wilson – Kreatív rajz és írás filctollal (Kossuth Kiadó)
A Kossuth kiadó nagy sikerű könyvének, mely Kreatív szépírás és kalligráfia néven jelent meg, méltó párja a “filctollas” könyv. Ahogy az alcíme is szól, inspiráló ötleteket, markertechnikákat mutat be a gyakorlatban saját készítésű alkotásokhoz.
Megismerhetjük a különböző filctollakat, majd színkalauz, technikák, motívum ötletek és színárnyalatok segítségével lépünk be a filctoll varázslatos világába.
Konkrét projekteken keresztül (pl. sk. csomagolópapír, kőfestés, képkeret, tükör, üveg, textil festés) ismerhetjük meg a vastag és vékony vonalak, a rétegek hatását, próbálhatjuk ki a sziluetteket, a negatív ábrákat, árnyékolhatunk, sőt még a díszes kalligrafikus filctoll betűkhöz is útmutatást kapunk.
Számos ötlet, kreatív gyakorlat teszi élvezetessé a filctollal való alkotást, mely megjegyzem, egyáltalán nem csak a gyerekek számára izgalmas elfoglaltság, hiszen a hasznos ismeretek birtokában lenyűgöző alkotások születhetnek.
Tartalmas, olvasmányos szép kiállítású könyvek szerepelnek az ajánlóba, nem könnyű a választás közülük. Neked melyik nyerte le leginkább a tetszésed?
A legjobbkor jött ez a poszt, remek könyvekre hívta fel a figyelmemet. Három unokámnak innen választottam ki a nyári szünidőre az ajándékot, melyet a jó bizonyítványért
kapnak.
Ennek nagyon örülök! Bizony nehéz a nagy kínálatban a legjobbakat kiszúrni. Gratulálok az okos unokákhoz, a jó bizikhez. 🙂
Köszi Emese, nagyon jó ötleteket kaptam Zsófim folyamatos olvasási vágyának kielégítésére 🙂
Nagyon örülök Orsi, hogy hasznosnak találtad. Válogatottan jó könyvek tényleg! <3