Tíz éve, még mielőtt a házunk elkészült volna és beköltöztünk volna új otthonunkba, elkezdtük a kertünk építését, szépítését. Bőtermőnek ígért gyümölcsfák, virágzó bokrok, akciósan beszerzett futórózsa tövek, fagyal sövény és futónövények képezték a növénytelepítés első hullámát.
Mind robosztus, nagyra növő növény volt, kivéve két karcsú kis csillagvirágú növényt, két klematiszt. Nem tudtam nekik ellenállni, nem csak csinos látványukkal bűvöltek el, a new-england-i Connecticut-ban töltött évemre emlékeztetett, ahol a postaládák kedvelt díszítő növénye volt.
A kezdeti rengeteg kerti munka mellett azonban nem tudtam elég időt, figyelmet és gondoskodást szentelni a kis iszalagoknak, senyvedtek, nem hoztak virágot, így hamarosan egy kedves szomszédnak ajándékoztam őket, hátha szebb növényeket nevel belőlük.
Ez sikerült is neki, sőt mosolyogva fedeztem fel, hogy az idén, 9 év elteltével az egyik növényke a drótkerítésen át visszabújt hozzánk, és nálunk ontja gyönyörű lila virágait. 🙂
A klematisz vagy más néven iszalag az egyik legszebb kúszónövény, mely a kezdeti odafigyelő gondoskodást dús virágözönnel hálálja meg.
Ültetés
Mivel a klematisz egy erdőkben őshonos növény, szereti a nedves, de jó vízelvezetésű, enyhén lúgos kémhatású talajt. Árnyékos helyre ültessük, de úgy, hogy a felfutó hajtások már közvetlen napfényben fürödhessenek. Ez azért fontos, mert a növény gyökerei a talaj felszínéhez közel helyezkednek el, és ha ezt a rész nap érné, nagyon gyorsan kiszáradna.
Még az ültetés előtt tervezzük meg hova fussanak a hajtások. Levél száraival kapaszkodik, így kerítésre, ereszcsatornára, pergolára, oszlopra futtatni mind remek megoldás. Ahol nehezebb a növénynek megkapaszkodnia, készítsünk apáca rácsot, vagy akár egyszerű módon bambusz rudakkal, vagy egy csirkeháló felrögzítésével segítsük az első métereket.
A megvásárolt növényt jól előkészített, tápanyaggal, humusszal ellátott gödörbe ültessük, enyhén megdöntve abba az irányba, ahová futtatni szeretnénk. Nagy segítség a gyorsabb begyökerezéshez, ha nem csak akkora rész ásunk fel, amibe maga a földlabdás növény belefér, hanem legalább egy 80 x 80 cm-es részen, 1 m méter mélyen fellazítjuk a talajt.
Ha nagyon kötött a talaj, a jobb vízelvezetés érdekében finom kavics földbe keverésével javíthatunk a helyzeten.
Helyezzük a növényt kb. 6-8 cm-el mélyebbre a talajszintnél, majd betemetve tömörítsük a földet.
Borítsuk a tövet mulccsal, majd alaposan öntözzük meg. Különösen az ültetést követő első hetekben ügyeljük arra, hogy a tő soha ne száradjon ki teljesen, így az árnyékban az időjárástól függően kb. heti két öntözés szükséges. Később heti egyszer, de akkor alaposan locsoljuk meg a növényt.
Tápanyag utánpótlás
Kora tavasszal és az elvirágzás után pótoljuk a tápanyagot, ez – a metszés mellett – a következő évek dús virágzásának záloga.
Metszés
Metszéssel alakíthatjuk a növényt és elősegíthetjük az új hajtások, azon pedig a virágok kialakulását. A nagyobb növényeket kb. 90-100 cm-es magasságig vághatjuk vissza. A fajtától függően a tavasszal nyílókat ősszel, a nyáron nyíló virágúakat kora tavasszal. Egyes növények csak a két éves hajtásokon hozzák a virágot, mások az adott évben növesztetten is.
Az alábbi linken egy részletes leírás van az egyes fajok konkrét metszési igényéről, ha a fent leírt általános metszésnél többet szeretnél tudni, feltétlenül olvasd el (angol nyelvű).
A különböző klematisz fajták metszése
Amennyiben megfelelő volt az ültetés és a földbe 6-8 cm mélyre került az iszalagunk, a téli fagyok előtti enyhe levéltakaró megvédi a kifagyástól a növényt itthoni éghajlatunkon.
Szaporítása
Az iszalagok magról, fás dugványról és bújtatással is szaporíthatóak.
Az iszalagok cserépben, dézsában is könnyen nevelhetőek, és jól megférnek más növények társaságában is.
Legyen kőház, faház vagy kertkapu, egyaránt őrült jól mutatnak felfuttatva.
Az iszalag lelkesen kúszik fel pergolára is.
Hát lehet ellenállni ezeknek a gyönyörű virágú könnyed kapaszkodó bajnokoknak?! Én nem tudok, úgyhogy indul a kertünkben a klematisz 2.0 projekt, remélhetőleg nagyobb sikerrel mint legutóbb.
A képek forrása a képre kattintva érhető el.
Szólj hozzá!