Az egyik legfontosabb dolog az életünkben egy olyan hely, melyet otthonunknak érzünk. Legyen ház vagy lakás, saját tulajdonú vagy bérelt ingatlan, a lényeg, hogy biztonságban, kellemesen érezzük magunkat a falai között.
A megfelelő világítás megtervezése és kiépítése fontos szerepet játszik az otthonosság kialakításában, hiszen a megfelelő fény része a jó közérzet és az egészséges élet megteremtésének is, így érdemes gondosan, körültekintően dönteni e fontos kérdésben.
Korábban már több posztot is olvashattatok itt a blogon világítás témában, így megismerhettétek a LED világítás előnyeit, valamint olvashattatok a bejárat, a lépcső, a nappali, az étkező, a konyha és a fürdőszoba, valamint a dolgozószoba, hálószoba és gyerekszoba optimális megvilágításának kritériumairól is.
Ezúttal a sorozat befejező részében a szabadtéri világításokat; a bejárat, terasz, erkély, kert fényeinek elhelyezéséhez kínálok hasznos tanácsokat.
Bejárat
Ha másért nem, praktikussági okból elengedhetetlen bejárati ajtónk és közvetlen környezetének megvilágítása. Itt a fény nem csak dekoráció, szerepe gyakorlati és biztonsági okokból is jelentős.
Jó, ha a sötétség beálltával is figyelmet kap, tisztán látszik, itt lehet bejutni az otthonba.
A jól megválasztott a lakás vagy ház stílusához illeszkedő világítás sötétedés után fénybe vonja a csengőt és környékét, a házszámot, lehetőséget biztosít, hogy ne sötétben kotorásszunk a kulcsunkért és ne tapogatózva keressük a kulcslyukat, valamint lépés biztonságot nyújt, különösen ha szintkülönbség (lépcső) van a bejárat előtt.
Jól látjuk házigazdaként az érkezőt, a hívatlan vendégeket pedig a fény gyakran elriasztja.
A fényforrás elhelyezése többnyire a bejárati szakasz felső mennyezeti részén, (esőfogó, kinyúló tetőrész) vagy a falszakaszon az ajtó felett, esetleg két oldalon, mindenképpen a szemmagasság fölött elhelyezve praktikus, úgy, hogy semmiképp se világítson a szemünkbe, ne vakítson el, és ne képezzen zavaró, esetleges botlásos balesetet elősegítő árnyékcsapdákat.
Ide nem szükséges extra erős fényt választani, a sötét környezethez képest csak zavartan pislognánk a villany felkapcsolásakor, ha hirtelen a szükségesnél nagyobb lenne a fénykülönbség szemünk számára.
A lámpák a stílustól függően sokfélék lehetnek, a süllyesztett minimál megoldásoktól kezdve (ezek nappal szinte alig látszanak) egészen a hangsúlyos megjelenésű, különleges fa, fém, üveg csodákig, melyek gyönyörűen öltöztethetik kívülről a házat, egyben előrevetítve az otthon stílusát.
Nagyon menő a térd/boka vonalába, a falba, netán a bejárat kövezetébe szegélyként süllyesztett világítás is, látványos fényeivel nem csak dekoratív, praktikus is, hiszen tökéletesen megvilágítja lépéseink útját.
Hasznos megoldás a mozgásérzékelővel ellátott kültéri világítás, használatával nincs extra költség és haszontalan fényszennyezés, ha véletlenül égve hagyjuk, hiszen egy bizonyos idő elteltével magától lekapcsol. Az érzékenység beállításánál azonban figyeljünk oda, hogy ne kapcsoljon be rohangáló háziállatunk, vagy minden arra járó kóbor kisállat megjelenésekor.
Az állandóan égő világítás és a mozgásérzékelős változat is extra védelmet ad a háznak, mivel elriaszthatja a hívatlan látogatókat, besurranó tolvajokat felvillanó fényével, nekünk ott lakóknak pedig figyelmeztetés lehet egy-egy látszólag indokolatlanul felvillanó kerti lámpa. Csak nem járkál valaki kertünkben?!
A tető túllógó peremének süllyesztett világítása fillérekből megoldható és nagyon hasznos megoldás.
Garázs
Ugyanezek a bejáratnál már leírt szabályok érvényesek a garázzsal rendelkező házakra is, de ezeknél a garázskapu, valamint a garázstól a bejáratig vezető út megfelelő megvilágítása is kiemelten fontos. A garázs belső világításánál jó döntést hozunk, ha por- és páramentes lámpák és fénycsövek mellett döntünk, érdemes körülnézni a Ledison kifejezetten garázsba ajánlott termékei között.
Terasz, erkély
A szobánk meghosszabbításaként, többnyire pihenésre és kellemes összejövetelek lebonyolítására használt terasz és erkély területe egy nappali szobához hasonlatos. Ha rendszeresen használjuk sötétedés után is, egy általános világítás megléte nagyon hasznos, mely világítótestet a falon vagy ha van rá lehetőség, függesztve is elhelyezhetünk.
Ha nagyobb területű a teraszunk, akár több kisebb fényt is elszórhatunk, melyeket a különböző tevékenységek fényszükségletének megfelelően kapcsolunk fel és le.
Több helyen láttam, hogy főleg kisebb erkélyeken a falon olvasólámpát is elhelyeztek, mely első látásra vonzó ötletnek tűnik, de a biztonságosságáról (ezeket többnyire beltéri használatra tervezték) és praktikusságáról (extrém módon vonzhatja a bogarakat) nem vagyok meggyőződve.
Abban viszont biztos vagyok, hogy a kis mécsesek, gyertyák mellett itt igazán kihagyhatatlanok a fényfüzérek, a hangulatteremtés nagymesterei, melyek mellett boldogan élvezhetjük a naplemente után is a szabadban töltött perceket.
Kert
A díszkertek megvilágításának megtervezésére és kivitelezésére is érdemes figyelmet szánni. Itt a fénynek elsősorban dekoratív, valamint biztonsági funkciója van, sötétedés után a világítás lehetősége olyan eszköz a kezünkben, mellyel csodálatos dolgokat varázsolhatunk.
Kerti utakat szegélyezhetünk, szobrokat, építményeket, fal- és kerítésszakaszokat emelhetünk ki.
A növények, szoliter fák, bokrok, virágok megfelelő szögben megvilágítva szobor szépségűvé válhatnak a sötétben.
Kerti tavak, szökőkutak, medencék akár a víz alól trükkösen megvilágítva remek atmoszférát teremthetnek bármely évszakban.
A mozgatható elemes, napelemes világítások nagy tervezési rugalmasságnak adnak teret, de elhelyezésüknél csakúgy mint a fix fényeknél, kerüljük a zavaró vakítást, csillanást!
Fontos!
Szabad téren mindig a biztonsági előírásoknak megfelelő, az időjárás szélsőséges viszontagságait is jól tűrő lámpákat alkalmazzunk (IP-védettség). Az, hogy egy lámpa biztonságosan használható-e kültéren, mindig feltüntetésre kerül a termék dobozán. A biztonsági üveggel ellátott vízálló, energiatakarékos fényforrással felszerelt lámpák használata az ajánlott, az állítható fényerő, a mozgásérzékelő, a napelemes megoldás pedig nagyon hasznos tulajdonság.
A lakásunkat, házunkat körülvevő fények helyes megválasztásával lesz teljes mind látványában mind funkcionalitásában otthonunk, így érdemes átgondoltan, a biztonságunk szem előtt tartásával lámpát és fényforrást választani. Ügyeljünk arra, hogy ne essünk túlzásokba, a teljes sötétséghez hasonlóan az állandó erős, tolakodó fényszennyezést generáló díszkivilágítás is kerülendő.
A Ledison világítástechnikai minőségi kínálatában nemcsak számtalan különböző stílusú kerti lámpa és fényforrás, közül választhatsz, avatott szakemberek hasznos, gyakorlati tanácsokkal, javaslatokkal is ellátnak a döntés, elhelyezés, biztonságos használat témakörében is.
A képek forrása a képekre kattintva érhető el.
A posztot a Ledison világítástechnika támogatta, de a vélemény 100%-ban a sajátom.
Szólj hozzá!