Az Oslóban élő norvég házaspár, Annette és Christian Thorsbye 2011 óta dolgozik stylistként és fényképészként. Közös szenvedélyük a divat, lakberendezési és ételfotók készítése. Munkájuk kapcsán sokat utaznak, hosszabb ideig éltek Marokkóban is, így nem csoda, hogy ez utóbbi egzotikuma rányomta bélyegét skandináv alapokon nyugvó egyedi stílusukra. Mutassam?
Norvégia észak-keleti hegyei között, a Rondane Nemzeti Park területén egy telken áll két fekete faház, a helyiek nyelvén hytte. Ezeket az 50-es években fenyőfából épült elavult stílusú, de jó térmegosztású és anyagában megfelelő kunyhókat alakította át a pár igen látványos módon.
Lépjünk be a nagyobb házba. A konyha résztől egy praktikus kis szélfogó helyiség választja el a bejáratot, előrevetítve számunkra, hogy stílusában, színeiben milyen belső fogad majd. Ötletes és látványos megoldás a textilfüggönnyel eltakart cipős polc, melynek teteje praktikus lerakó felület. Már itt is megjelenik a színeiben skandináv térben az egzotikum, fém kiegészítők formájában. A kolomp látványa különösen kedves a szívemnek, keresztszüleim házában jelezte hasonló, ha vendég érkezett.
Íme a nappali:
A látvány nem volt mindig ilyen, gondos tervezés és szorgos munka gyümölcse ez a mostani. Kíváncsiak vagytok milyen volt?
Bizony, az egykor talán modernnek számító lakkozott fenyőfa felületek és az erősen retró textilek felett eljárt az idő, így esett, hogy alapos csiszolás után a padló, a falak és a mennyezet fehér festékborítást kapott. A matt fehér színen áttűnik a fa erezete, így a hatás nem mázolt, hanem szellősen könnyednek hat.
Rendkívül hívogató ugye? A monokróm, visszafogott színvilág ridegségét puha textilek, szőrmék és a tűz, gyertya, mécses fénye szelídíti meg. A padlóra fektetett tradicionális marokkói Beni Ourani szőnyeg melegít és puha a talpnak. Igazi különlegesség a lépcsős asztalka, mely látványelemnek sem utolsó. Puha párnákkal kibélelve leng a tojás “fészek”, a natúr rattan kerti bútor melegebb színével és érdes textúrájával remekül illik a térbe.
A bútorok, de még a lakberendezési kiegészítők nagy része is a korábbi tulajdonosoktól meg lettek mentve, így kapott új színezést és kárpitot a kanapé is. Rá se lehet ismerni!
Nézzünk be a konyhába is?
Eljárt felette az idő, de a masszív tömör fa berendezés nem olyan, amit ki kell dobni, tökéletes alapja bármilyen festésnek. A konyhaszekrény le lett csiszolva majd festve, új ajtó és fiók gombok kerültek rá. A felső szekrény helyét nyitott polcok vették át, sokkal szellősebbé téve a helyiséget. A falra marokkói mintájú csempe került, nem csak ide a pult fölé, más falszakaszra is, összhangba hozva ezzel a különböző konyha részeket.
Az asztal is festett, felújított darab, különlegessé a marokkói fém szegecsek teszik, melyek katonás rendben sorakoznak az asztallap szegélyén. Jópofa megoldás a székek kombinálása, a más anyagú, színű és stílusú darabok különbözőségük ellenére mégis egységben vannak, és izgalmas elemei a konyhának. A puha szőrme ülőpárnák még kényelmesebbé teszik az ülést, és látványnak sem utolsóak.
A fa padló burkolat (mely itt is lakozott fenyő volt ) szürke fehér kockás lett, jópofa játékaként az ecsetnek.
A nappali szobából nyíló egyik apró, függönnyel elválasztott hálófülkében emeletes ágy állt, három ember számára is biztosítva a pihenést. Nem mondom, praktikus, de a látvány…
Szinte hihetetlen mi lett belőle!
Csiszolás, festés, új textilek és mintha egy új világban járnánk. Még a fali olvasólámpák is megújultak! A fehér falak tágítják a teret de hidegek, ezért a gazdag textúrájú mintás textilek használata szinte kötelező volt ide. Az ajtót pótló függöny helyett bőr fogantyús tolóajtó került felszerelésre, ami most igen nagy divat.
Egy másik hálószoba így nézett ki a ház megvásárlásakor.
Most pedig?
A faltól-falig ágy két magas, kárpitozott fejvéggel is rendelkezik, melynek textilborítását itt is marokkói szegecsek teszik különlegessé. Az egzotikus stílust a textilek mintája és az áttört mintájú, gyönyörű lámpa is erősíti. Remek kuckós hangulata lett a szobának, nem véletlen, hogy az apró Chappy kutya bélelt pihenőkosara is itt lett elhelyezve.
A harmadik kis helyiséget a padlója teszi igazán különlegessé. Csiszolás és festés után Annette szabad kézzel, krétával előrajzolt motívumait fehérre festették, majd a felületet lakkal zárták le, így téve strapabíróbbá azt. A szabálytalanság vidám könnyedséget visz a helyiség atmoszférájába.
Emlékeztek, azzal kezdtem, hogy két ház is áll a telken? Kíváncsiak vagytok a kisebb házikó berendezésére is?
Itt a sötétbarnára pácolt falak miatt komorabb az összkép, de ugyanakkor nagyon kuckós is, öröm lehet a hideg, vad tájból betérni ide megpihenni.
Igazán szokatlan megoldás a marokkói lámpák és a csempe használata egy ilyen stílusú helyiségben.
Nagyon beválhatott az itt lakóknak a fonott rattan hinta, ha itt is lóg egy belőle. 🙂
Sok vád éri a fekete fehér otthonokat, hogy unalmasak, ridegek, egyáltalán nem otthonosak, de szerintem ez a két felújítás is bizonyítja, hogy a fa természetes, meleg színét itt-ott meghagyva, rattan bútorok használatával, texturált, mintás, textilekkel, állatbőrökkel milyen vonzó is lehet egy monokróm otthon.
Remélem neked is tetszett a bemutatott két kis házikó, és sikerült inspiráló ötleteket merítened a látványból.
Képek forrása: Annette Nordstrom
Az eslő nagyon szép, a másodkinál a flaszín választás szerintem nem szerencsés, főleg náluk, ahol amúgy is sokat van sötét…
Igaz, de állítólag a sötét szín melegít, az viszont jól jön ott. Nekem is komor különösen a gyönyörű első otthont látva. Na meg persze könnyű nekik ha megunják az egyik falat átmennek a másik házba…. 😀
Ez tényleg gyönyörű lett, és gratulálok a cikkhez is, tetszik, ahogy írsz.
Minden jót, puszi!
Köszönöm Kinga, nagyon kedves vagy! <3