Az egyik népszerű, alternatív gyermeknevelési irányzat szerint a gyerekekkel veleszületett fantázia megóvásának, valamint fejlesztésének eszközei az olyan játékok, melyeknél a funkció nem egyértelműen definiált, tehát az adott darab lehet a pillanatnyi ötlet függvényében ez is és az is. Ösztönös kreativitásuk különösen az egyszerűbb tárgyakat birtokolva tör a felszínre, hiszen egy salátástál miért ne lehetne bölcső vagy rohamsisak?! Két tálca poharakkal a 4 sarkukon megemelve garázs vagy egy műanyag partvis vágtázó vadló?
Na de miért is mesélem ezt?
Mert felnővén többségünk elfelejti ezt, egy tárgyat többnyire csak egy meghatározott funkcióra használ (amire a neve utal), a többi feladatra pedig, amire mondjuk még simán alkalmas lenne, beszerez egy vagy több újabb eszközt.
El kellene szakadnunk a külvilág által ránk erőltetett hagyományos gondolkodási sémáktól, és elménk mélyére leásva újra felszínre hozni gyermeki ötletességünket. Ez különben szerintem újratanulható.
Remek példa a használat sokszínűségének lehetőségére pl. az evőeszköztartó.
Nyerő fogadásom lenne, hogy az emberek 99,9 % a kanalait, villáit tárolja benne, pedig gyakorlatilag ez egy remek rendszerező ékszerek, játékok, irodaszerek, szépítőszerek számára is.
Nálunk nem csak a konyhai fiók rendjéért felelnek az IKEA Stödja evőeszköztartói, beszereztünk több darabot apró LEGO elemek rendszerezésére, van a dolgozó, a gyerekszobai asztal fiókjában és még a fürdőben is.
Mennyivel jobb így válogatni az elemeket játék közben!
A műanyag evőeszköztartó a gyerekek kreatív eszközöket tartalmazó fiókjait is tökéletesen rendben tartja. (Na jó, itt kicsit csaltam, mert rendezgettem fotózás előtt, de előtte sem volt olyan káosz, mint ami egy osztás nélküli fiókban szokott lenni.) Ez a fiókelosztó változat tökéletesen illik az Alex fiókos szekrénykébe.
Mióta a fürdőszobában is használjuk az evőeszköztartós rendszerezést, mindent elsőre megtalálunk, ami kisebb csoda, tekintve a csillió csatot, hajgumit, na és a mindenkinek más speciális fogkeféket, fogkrémeket.
Ez a fürdőszobai darab épp csere alatt van, mert a pulton kitéve a menő, bőrfülű Plumsa tárolókosár és a Fryken tengerifű dobozok mellett sokkal látványosabb lenne az IKEA Variera bambusz evőszköztartója, ami most a korábbi árhoz képest még kedvezőbb áron szerezhető be.
A Variera család fa-bambusz változat magában is olyan szép, hogy simán el tudom képzelni helyiségek dekorációs elemeként is, sőt tálalásra is! Egészséges magok csipegethetők belőle, vagy nyári bulin a fagyi feltétek gusztusos tálalása oldható meg a segítségével. A kis rekeszekbe csoki reszelék, M&M’s, pirított dió, cukorka, stb. tölthető, ahonnan egy kiskanál segítségével mindenki egyénileg ízesítheti fagyiját.
Teafilter rendszerezőként is remekül megállná a helyét, vagy össze is gyűjthetjük a kis rekeszekben a teázás kellékeit és az alapanyagot, hogy a jó angolokhoz hasonlóan, ha ötöt üt az óra csak előkapjuk amíg a víz felforr.
Ha nálad is sok a bizsu és ékszer, a kis rekeszekben tárolva nem csak jobban átláthatóak, de nem is gubancolódnak össze, nem sérülnek a darabok. A fa, fém és bambusz evőeszköztartókat könnyen le is festheted és díszítheted, a műanyagokat gyönyörűen egyedivé teheted pl. dekortapasz felragasztásával.
Szenzoros játékhoz is kiváló, csak válogassunk össze különböző apró anyagokat (fű, rizs, szemes kávé, homok, gyöngy stb.), majd a bekötött szemű kisgyerekkel tippeltessük meg, mi lehet az anyag. Saját tapasztalat, hogy a kicsik órákig elvannak, miután már ki is találták az alapanyagok nevét, lelkesen turkálják, öntögetik, kevergetik az anyagokat.
Miért ne lehetne fali polc az evőeszköz tartó kis mütyürök tárolására? Festheted, matricázhatod ezerféleképpen díszítheted.
Használd a szerszámaid vagy varróeszközeid rendszerezésére, próbáld falra erősíteni, hogy kulcstartóként funkcionálhasson.
Igen tudom, evőeszköztartónak hívják őket, de ugye mennyi új dologra is használható? Fiókba, gyerekeknek tökéletes a műanyag filléres változat, pl. a fehér Variera, és Stödja, vagy a szürke Smacker az IKEA-tól, de ha sokat van szem előtt, és kínálni benne vagy praktikus dekorációként használod a gyönyörű bambuszból készült Variera darabokat javasolom.
Merj elszakadni a hagyományos gondolkodástól, legyen ez az első lépés ahhoz, hogy egy tárgyat ötletesen különböző dolgokra használj!
Ötleteljünk együtt! Te mire használsz, használnál még egy evőeszköztartót?
Képek forrásához kattints a képekre.
Ez egy szponzorált cikk, de a vélemény 100%-ban a sajátom.
Szólj hozzá!