Otthonunk megfelelő megvilágítása kiemelten fontos kényelmünk és a jó közérzet megteremtése érdekében. Ehhez átgondolt tervezés szükséges, amiben szeretnék segítséget nyújtani. A sorozat első részében a bejárat, folyosó, nappali szoba területeit vettem górcső alá, erről itt olvashatsz. Ebben a bejegyzésben újabb helyiségek; az étkező, konyha, fürdőszoba területeire javasolok megfelelő megvilágítást.
Étkező
Az étkező a legtöbb otthonban központi helyet foglal el. Multifunkcionális tér, ami gyakran egy légtérben is van a nappali szoba és a konyha területével, mégis jó, ha kiemelt figyelemmel, külön egységként tekintünk rá.
Az étkező megvilágításának változatos igényeket kell kielégítenie, gondoljunk csak arra, hogy más fény az ideális egy meghitt családi estére vagy nagyobb esemény során összegyűlő emberek számára.
Az itt végzett tevékenységek is sokszínűek, eszünk, tanulunk, dolgozunk, játszunk, ültetünk, barkácsolunk, hódolunk aktuális hobbinknak, így rugalmasan kell alkalmazkodnia az akár egy napon belül is változó igények sorához.
A jó étkező világítás az asztal felett helyezkedik el, és az asztal minden pontját megvilágítja. Hasznos ha a magasság, a lámpafej iránya, vagy a fényerő állítható. Praktikus lehet az a megoldás is, ha a többágú csillár vagy az asztal fölé lógó függesztékek egymástól függetlenül is fel le kapcsolhatóak.
A lámpa formája jó ha illik az asztal alakjához, általánosságban elmondható, hogy a kerek vagy ovális asztal hasonlóan íves vagy gömb alakú lámpabúrát kíván.
Téglalap alakú asztalnál a lineárisan függő lámpák sora most nagyon menő, így egymástól egyenlő távolságra két vagy három függesztéket is tervezhetünk.
A lámpák típusa lehet csillár, függeszték, mennyezetre szerelt vagy akár süllyesztett megoldás is.
A függő lámpák felszerelésénél magasság tekintetében a szemmagasság az ideális, így leülve biztosan nem takarja ki a szemben ülő személy arcát a tárgy, a szemkontaktus zavaró hatás nélkül létrejöhet. Ez az asztal lapjától kb. 60 cm távolságot jelent, de a döntésnél mindig vegyük figyelemebe a fényforrás sajátosságait is.
Az alábbi függesztékek a Ledison kínálatából tökéletesek egy étkező számára.
Ha az étkező nem megfelelően megvilágított, az embereket könnyen kényelmetlen érzés fogja el, különösen az étkezések során. Gondoljunk csak bele, milyen fontos hogy lássuk, hogy amit eszünk milyen kinézetű. Lényeges, hogy a választott világításunk az étel valós színét mutassa lámpafényben is.
Az étkezőben a falra kiegészítő világítás szerelhető fel, de ez inkább hangulati elem, mely a kellemes közérzet megteremtését segíti.
Konyha
A konyha a legtöbb családban az otthon szíve, ahol főzünk, sütünk, beszélgetünk és általában a bulik is itt a leghangulatosabbak ;-). Nagyon zavaró, ha árnyékokkal teli a helyiség, így a világítás megtervezésénél minden szeglet megvilágításáról gondoskodjunk.
Az alap egy központi általános világítás, mely a mennyezeten helyezkedik el. Ezzel úgy lehet trükközni, hogy nem a konyha közepére kerül, hanem a munkapult fölé, a munkapulttal szemben lévő falszakaszra, vagy a természetes fényt imitálva az ablak közelébe. E módon a fény nem mögülünk jön, így kisebb eséllyel keletkezik zavaró árnyék.
Mert bizony általában éppen a munka során a munkapulton dolgozva saját magunk takarjuk ki a fényt a sugarak útjába állva, így a munkapult mindenképpen extra megvilágítást igényel. Ez utóbbi ezért többnyire a munkafelület fölé a konyhaszekrény alsó részére vagy konyhai polc alá kerül beépítésre spot lámpa vagy világító rúd formájában. Erős fényű égőt érdemes választani (minimum 500 lux) és mivel ez a fényforrás inkább munkához mint hangulati elemnek kell, a fehér fény is megengedett.
Mivel a konyha gyakran étkező is, ezen rész fölé is tervezzünk külön világítást az étkező részben megismertek alapján.
Hangulat a konyhában? Nem nehéz megteremteni, és még praktikus is. Világítsuk meg a konyhaszekrényeket felülről vagy az üvegajtós változatokat belülről, így sötétedés után igazán kellemes látványban lesz részünk, és éjjel még a vizespoharat is könnyen megtaláljuk.
A lámpatest bútorvilágító minden konyhába jó választás.
A konyha vizes üzem, így a kiválasztott lámpánál bizonyosodjunk meg, hogy a biztonsági előírások lehetővé teszik-e konyhai alkalmazását.
Fürdőszoba
A fürdőszobában indul reggel a napunk, itt készülünk fel az aznapi kihívásokra és itt is ér véget lecsendesedéssel. Ez a helyiség nem csak a tisztálkodás helyszíne, megfelelő kialakítással és világítással egy kellemes mini wellness központ is lehet.
A többféle erősségű és típusú fény elhelyezése hasznos, mind más és más célból van jelen. Az általában a mennyezeten elhelyezett általános megvilágítás jó ha minimum 300 lux erősségű, és nem teremt éles árnyékokat. Ez utóbbi probléma elkerülése miatt ne is a helyiség közepére tervezzük mindenáron, hangoljuk össze a többi világítással hogy jól kiegészítsék egymást.
A tükör területe mindig extra megvilágítást kíván, az arcápolás (borotválkozás, sminkelés) bizony erős fényt igényel. A tökéletes megoldás, ha a tükröt körbeveszi a világítás, de legalábbis jobb és bal oldalon elhelyezésre kerül egy egy fényforrás. Hogy erős legyen a fény, de mégse vakítson, javasolt a tejüveges búra alkalmazása.
A jó tükör világítás:
- jól, árnyék nélkül világítja meg az arcot
- nem vakít, nem káprázik tőle a szem
- a természetes színeket mutatja
A természetes nappali fénynek megfelelő színeket leginkább a meleg fehér színű világítás imitálja.
Tudtad? A megfelelő megvilágítás a kisebb fürdőket nagyobbnak mutatja, ehhez irányítsunk világítást a világosabb színű falszakaszokra, a mennyezetre.
Jóval több időt töltünk a fürdőszobában mint elődeink, így elvárás lett, hogy ez a helyiség a relaxációt is elősegítse. Különösen a nagyobb fürdőszobák működnek relaxáló központként is, ahol a szauna, infra kabin, gőzfürdő vagy esőszerű zuhanykabin is megjelenik. Ezek speciális megvilágítása enyhébb fényt igényel, az ellazuláshoz a gyengébb világítás is hozzájárul, úgy hogy a fényjátékkal a pihenést is elősegíti.
Különösen tehát nagyobb fürdőknél ajánlott a világítás zónás kialakítása az eltérő funkcióknak megfelelően.
A Ledison fürdőszoba lámpái többféle stílusban érhetőek el, választható egy termékcsalád búra kínálata, de kombinálni is lehet őket.
A biztonság a fürdőszoba megvilágításánál kiemelten fontos, hiszen egyszerre van jelen a víz és az elektromosság ami könnyen balesetveszélyessé válhat. Válasszunk ezért kifejezetten fürdőszobába ajánlott a biztonsági előírásoknak pontosan megfelelő világítótesteket, és azokat szakemberrel szereltessük be. Vegyük figyelembe, hogy bizonyos lámpák víz alatt is működhetnek (pl. speciális zuhanylámpák) némelyik állja a ráfröccsenő vízcseppeket , mások pedig jól működnek erősen nedves, párás környezetben is.
A Ledisonnál hozzáértő szakemberek várják hogy live chat-en keresztül konkrét szakmai tanácsokkal, hasznos tippekkel segítsék terveidet, és támogassanak a vizes helyiségekben is biztonságosan használható fényforrás és a búra kiválasztása során.
A helyiségek fényei sorozat következő részében a dolgozószoba, gyerek és ifjúsági szoba valamint a hálószoba területét elemezzük ki, ehhez ajánlok hasznos tippeket otthonod tökéletes megvilágításához.
Szólj hozzá!