A jó közérzetünk, minél nagyobb kényelmünk érdekében kiemelten fontos, hogy otthonunk megvilágítása életvitelünkhöz illeszkedően a lehető legtökéletesebb legyen. Praktikus, élhető és látványra is harmóniát sugárzó. Így építkezésnél, átalakítás, felújítás során alaposan tervezzük meg a leendő fényforrások helyét, típusát, erősségét, színét. Inkább többet tervezzünk mint kevesebbet, így ha át is rendezzük otthonunkat, a világítás rugalmasan követi majd megváltozott igényeinket. De mi alapján tervezzünk? Ebben segít ez a helyiségek fényeit sorra vevő összeállítás , melyben hasznos információkat olvashatsz a belső terek helyes megvilágításáról.
A jó megvilágítás más és mást jelent a különböző helyiségekben, így azt mindig az adott tér funkcióinak megfelelően tervezzük. Nézzük sorban ezeket.
Bejárat
A bejárat az első helyiség ahova belépünk, és ez az, ahol elhagyva a házat utoljára fordulunk meg. Megvilágításához egy általános diffúz szórt fényt adó mennyezeti vagy fali lámpa a leghasznosabb, olyan ami stílusában jól tükrözi az otthon egészét és kellemes első benyomást biztosít az érkezőnek.
A fényerő tekintetében az erősebb, a szín tekintetében pedig a meleg fehér javasolt, különösen azért, mivel jellemzően ezek a helyiségek nem rendelkeznek ablakkal és ez az a szín mely agyunk szerint leginkább megegyezik a nappali természetes fénnyel.
Mennyezeti lámpák a Ledison kínálatából:
Az előszoba hasznos tartozéka a tükör, melybe belepillantva indulás előtt ellenőrizhetjük megjelenésünket. Ide érdemes egy spot világítást tervezni, mely ezt a területet erősebb megvilágítással látja el. A legjobb ha a lámpákat a tükör két oldalán helyezzük el, így árnyékmentes tükörképet kapunk.
Nagyobb előszobák jellemzője az extra hangulatfény, melynél egy gyengébb fényerősségű, melegebb színű fény emel ki bizonyos tárgyakat, képeket, bútordarabokat. Ha az ajtó nem teljesen tömör, az állandó hangulatfény halvány derengése extra hívogatóvá teszi bejáratunkat.
Extra: Ha nagyobb beépített szekrényünk van e helyiségben, hasznos egy spot világítás, melyet a szekrény tetejében helyezhetünk el.
Biztonság a lépcsőkön
A bejárat sok helyen lépcsőben folytatódik. Legyen ez csak pár fok szintkiegyenlítés céljából vagy emeletre vezető hosszabb lépcsősor, a biztonság kiemelten fontos. A helytelen megvilágításból adódó csalóka fények, az optikai csalódások komoly balesetek okozóivá válhatnak.
A lépcső mélységének és magasságának pontos érzékelése céljából, lényeges a megfelelő szórt fényt adó általános világítás, melynek stílusa jó ha megegyezik a feltehetően vele egy légtérben lévő bejáratéval. A figyelem felkeltésre extra LED vagy halogén megvilágítást is tervezhetünk, mely a boka magasságában ad derengő fényt, így téve biztonságossá a lépcsőn való közlekedésünket.
Többféle dekoratív megoldás is kínálkozók erre, a falba épített, a lépcső vonalát követő spot lámpáktól kezdve a LED szalagig, mely utóbbit akár (ha van) a korlát alsó felére is erősíthetünk.
A hangulatfények, pl. fali képek megvilágítása céljából ugyan nagyon látványosak, de lépcsők mellé csak abban az esetben tegyük, ha csalóka árnyékok játékával nem zavarja közlekedésünk biztonságát.
A LED alkalmazásával ezen világítások költsége elenyésző, hasznosságuk messze meghaladja bekerülési költségüket. Válogass a különböző LED-ek közül a Ledison kínálatából!
Nappali
A megvilágítás tekintetében talán a multifunkcionális nappali szoba igényli a legkörültekintőbb tervezést. Egy árva fényforrás itt bizony nem lesz elég, a világítótestek átgondolt, egymást jól kiegészítő csoportja teszi tökéletessé a helyiséget. Az egységes hangulat megteremtése a különböző területek igényeinek kielégítése mellett nem könnyű feladat.
Egy szórt fényű általános megvilágítás többnyire a szoba mennyezetén, a helyiség középpontjában elhelyezve megfelelő alapot ad a további tervezéshez.
Jó ha olyan kialakítású búrát választunk ehhez, ami nem korlátozza a fény áramlását, hanem szabadon sugározhat minden irányba, így a plafonra is, ami szépen teríti a világosságot, kellemes, szórt, világosságot képezve teendőinkhez. Ennek erősségét a szoba nagyságához és színeihez tervezzük. A fényforrás (égő) színe tekintetében a meleg fehér lehet a legjobb választás.
Függesztékek a Ledisontól:
A szobarészek funkciójának megfelelően elhelyezett célzott helyi világításoknál már jobb ha olyan a lámpabúrára esik a választásunk, ami nem szórt fényt ad, hanem a zónák adott tevékenységéhez célzottan irányítható, gyakran mozgatható is az adott cél függvényében.
Ezen helyi fények megléte legalább olyan fontossággal bír, mint az általános világítás, a steril érzet helyett intimitást teremt, hangulatot varázsol, legyen szó evésről, olvasásáról, tanulásról stb. A helyi világítások többnyire asztali vagy állólámpák formájában jelennek meg, mennyezetre, falra szerelve pedig olyan búrával, mely képes a fényt irányítani.
A helyi világításokat a nappali általános világításával együtt használva nem lesznek éles árnyékok szobánkban, az adott tevékenység mégis a legkellemesebb fényviszonyok mellett végezhető.
A hangulat fények különleges atmoszférát teremtenek, ellazítanak, fokozva a kellemes közérzetet. Az elhelyezéstől és a fény irányától függően tárgyakat, bútordarabokat emelhetünk ki velük, extra dimenziót adhatunk a tárgyaknak, fény árnyék játékkal tehetjük plasztikusabbá a látványt. A hangulat világítások fényt ugyan adnak, de elsődleges funkciójuk nem ez, így hangulatfénynek gyengébb fényerősség és melegebb sárgás fény javasolt. A LED remek választás, hiszen költségtakarékos és nem melegszik, így a hosszas megvilágítás garantáltan nem tesz kárt kedves tárgyainkban. Inkább izzó fény legyen mint ragyogó – javasolják a szakemberek a hangulatfények tervezése során.
Hangulatfényekkel megvilágíthatunk képeket a falon (figyeljünk a fény szögére, be ne csillanjon az üveg), műtárgyakat, szobanövényeket, falszakaszokat emelhetünk ki. Vitrineket, gyűjteményeket, könyvespolcot hozhatunk fókuszpontba, sőt akár optikai trükköket is bevethetünk.
A hangulatfényeket nem csak célzottan használhatjuk, hanem szórt fényként is, pl. ha a képernyő előtt ülünk. A gyengébb fényerejű világítás elmossa a TV vagy számítógép monitor éles, villódzó fénye és a sötét szoba közti óriási kontrasztot, halvány derengésével kíméli a szemünket, kellemes közérzetet biztosít. Amire figyelnünk kell a megoldás, ha pl. épp a TV képernyője mögé szerelünk hangulatfényt.
A sötét helyiség és az erős helyi megvilágítás kontrasztja olvasás során is nagyon megterhelheti a szemet, így az erősebb olvasólámpa mellett jól jön egy halványabb szórt fény a helyiségben.
A nappali szoba méretéből és funkcióinak sokszínűségéből adódóan gyakori, hogy egyszerre többen több különböző dolgot végezve használjuk. Az igazi siker, ha úgy terveztük a helyiség fényeit, hogy a területek ekkor sem zavarják, hanem kiegészítik egymást, harmonikus rendszert létrehozva.
A helyiségekben a lámpák erősségét mindig a lámpa búra típusához (zártabb, nyitottabb) a helyiség nagyságához, funkcióihoz és a szoba többi világításának figyelembevételével tervezzük. A Ledisonnál hozzáértő szakemberek várják hogy live chat-en keresztül konkrét szakmai tanácsokkal, hasznos tippekkel segítsék terveidet, valamint a fényforrás és a búra kiválasztását is.
A sorozat hamarosan folytatódik, legközelebb a konyha, étkező és fürdőszoba helyes megvilágításához adok hasznos tippeket, tanácsokat, melyek alapján remélem sikerül kialakítanod a számodra legmegfelelőbb világítását otthonodnak.
Szólj hozzá!