Hogyan válasszuk ki a megfelelő fényforrást az otthonunkba?
Az energia- és így költségtakarékos modern újítások, mint tudjátok szívügyeim. Örömmel vezetem be családunk életébe az innovatív, környezetbarát megoldásokat, melyekkel rövid és hosszú távon nem csak mi, de sérülékeny bolygónk is jól jár.
A fürdőszobai és konyhai csaptelepeink korszerűsítését követően most a világításra fordítunk kiemeltebb figyelmet, hagyományos izzóinkat több lépcsőben modern, LED technológiával világító, energiatakarékos, környezetbarát darabokra cseréljük.
Ennek kapcsán ástam bele magam mélyebben a LED izzók világába, és úgy gondoltam, ezen hasznos tudnivalókat (pro és kontra) most megosztom veled is. Hasznosnak fogod találni!
Mi pontosan a LED és főképp miért jó nekünk?
A LED szó az angol Light Emitting Diode (fényt kibocsátó dióda) kifejezés rövidítéséből származik. (Tehát technikailag a LED izzó nem izzó. ) A LED a rákapcsolt egyenfeszültség hatására fényt bocsát ki, így működnek pl. az állapotjelzők az elektromos tárgyainkon. A LED-lámpa pedig nem más, mint több LED (a technológia fejlődésével egyre nagyobb fényáramúak) összeépítése azért, hogy együttesen nagyobb fényerőt érjenek el.
A LED világítás előnyei
- Kiemelkedő hatásfokkal működnek, hiszen a fény előállításához alacsony áramerősséget és feszültséget igényelnek, így kicsi a fogyasztásuk, az áramból pedig nem hőt, hanem fényt állítanak elő. (Teljesítményük eléri a 100 wattos nagyságrendet, fényhasznosításuk pedig meghaladja a 100 lm/W értéket. )
- Minimális a hőtermelésük – a hagyományos villanykörtével ellentétben legtöbbjük akkor sem forrósodik fel, ha hosszabb ideig világít, maximum kissé felmelegszik, de nem éget.
- Élettartamuk hosszú, általában 30.000-50.000 órás élettartamra tervezik őket. A LED lámpák tehát hosszú de mégsem örök életűek. Az élettartam végét azonban nem egy pukkanás jelzi, mint amikor a wolfram szál elszakad és a körte kiég. A LED égők a használat során veszítenek fényáramukból, így az élettartam végének azt tekintjük, amikor a fényárama a kezdeti értékhez képest 70%-ra csökken.
- Gyors a kapcsolási sebességük – felkapcsolás után késleltetés nélkül azonnal teljes fényerővel világítanak.
- Érzéketlenek a kapcsolgatásra – tehát a sűrű fel- és lekapcsolás nem okoz élettartam rövidülést.
- Ütésállóak – felépítésükből és működésükből adódóan kevésbé érzékenyek a környezeti behatásokra, így pl. a rázkódásból eredően sem keletkezik bennük meghibásodás.
Előnyök és hátrányok – ahonnan nézzük
- A világításra tervezett LED lámpák nem bocsájtanak ki sem UV-fényt, sem infravöröset, így sem lebarnulni, sem melegedni nem lehet segítségükkel. Így hideg időben nem segít rá a melegítésre, viszont nagy melegben sem fűt tovább.
- A fény a megszokottól eltérően nem gömbsugárban érkezik. A LED-ek pontszerű fényforrások, melyekből meghatározott világítási szögben (120 fok) jön ki a fény, ami miatt a lakásban az árnyékok sokkal kontrasztosabban jelenhetnek meg (120 fok a szórása). Tehát a spot a központi fénycsóván kívül is szór fényt, míg az optikai úton létrehozott LED csóván kívülre nem világít.
Emiatt fontos a gondos tervezés a LED fényforrás elhelyezése során, hiszen az átgondolt választással teljesen egyenletes vagy kedvünktől függően akár kontrasztos, a sötétebb világosabb részekkel kreatívan játszó LED világítás rendszert tudunk kialakítani.
A LED világítás hátrányai – vannak?
- Ár – mivel a technológia új és nem annyira elterjedt, a LED égő ára magasabb mint a hagyományos világítótestek árai. Az árak azonban a technológia fejlődésével és az elterjedésével arányosan egyre csökkennek.
- A LED-nek nem tesz jót a túl meleg, nagy mennyiségű hő hatására sem romlik ugyan el, de élettartama lerövidülhet. A korábban említett 30.000-50.000 órás élettartam szobahőmérsékletre vonatkozik. (Tehát aki nem szaunában használja, ezt már ki is húzhatja a negatívumok egyébként sem hosszú listájáról.)
- Nem szabályozható a fényerő – néhány speciális fajtától eltekintve. Oka egyrészt, hogy így olcsóbb a gyártás, másrészt az alacsony fogyasztás miatt spórolási okok nem indokolják a fényerő csökkentését.
Extrák
A fényforrás színét a színhőmérséklet fejezi ki. Minél magasabb a jelzőszám (mértékegysége a Kelvin), annál hidegebb színű a fény.
A LED égők különféle színhőmérséklettel készülnek. A hagyományos izzóhoz leginkább a melegfehér fényű LED hasonlít, melynek színe leginkább a lenyugvó nap színére emlékeztető, hangulatos, megnyugtató árnyalat (2700-3000K).
Hideg fehér színben is kapható LED, ez modernebb lakásokba remek választás, hiszen ezen stílushoz illik a világosabb, kevésbé sárgás szín (4000K). Valójában ez a valódi, nappali fény színe, használata munkahelyeken, irodákban terjedt el.
Ezek felett a nagyon hideg színek találhatóak. A 6500K-es LED fényforrás fénye már enyhén kékes árnyalatú.
Hagyományos izzók esetén a színes fényt az üvegbúra színre festésével érik el, ekkor az izzónk a festék színén fog világítani, a többi elnyelődve hővé alakul. Színes LED esetén már eleve csak a meghatározott színű fény keletkezik, így a színes fény előállítása nagyságrendekkel előnyösebb.
A LED-es világítóeszközök a hagyományos izzókkal megegyező változatos megjelenésűek, azokkal kompatibilisek, azaz ugyanúgy foglalatba tekerhetők, 230 V-osak, de lehetnek speciális kivitelű, csak a saját tápegységükkel működtethető megoldásúak is. Erre mindenképpen ügyeljünk a választás során!
Érdemes megnézni a típusokat a LEDison világítástechnikában, ahol normál LED, irányított fényű LED (spot), LED fénycső, dekorációs LED, kapszula LED, LED szalag mind széles választékban kapható.
Sőt nem csak fényforrások, hanem mennyezeti, fali, álló és asztali lámpatestek és világítástechnikai alkatrészek is. Egyes lámpákat már eleve beépített LED izzóval kínálnak, megkönnyítve a vásárlást.
Elárulom, hogy engem fentiek ismeretében a LED égő teljesen meggyőzött. Az előnyök messze túlszárnyalják a negatívabb tulajdonságokat, az egyetlen tényező, ami miatt fokozatosan térünk át a teljes LED világításra, azok a költségek. A fogyóeszköznek tekinthető hagyományos izzóval ellentétben azonban a LED körte beruházásnak tekinthető, az üzemeltetés során a nagyobb ráfordított összeg többszörösen meg fog térülni. A villanyszámla világítási részének összege jelentősen csökkenni fog a jobb hatásfok és az irányított fény miatt, az ígéretek szerint akár 90%-kal is.
Már megint égve hagytad a villanyokat?! – dörrentek rám naponta többször is szüleim gyerekkoromban. Hát mit gondolsz meddig tudjuk fizetni a magas villanyszámlát? – folytatták teljesen jogosan a gondolatmenetet.
Nos én remélem, hogy az új LED lámpáinkkal nálunk nem lesz ezután probléma, ha a gyerekek éve is hagynak egy-egy villanyt a lakásban.
Szólj hozzá!