Hinta-dal
Csak még egyszer, egyetlen napra bár,
De mindenestül, ami velejár:
A végtelenség lányhaj-illatával,
A láthatatlan lélekbeli szárnnyal,
És belenyúlva álmaimba –
Jöjj vissza, régi kerti hinta!
S fejem fölött az a diófa ág,
Amelyen ring e kis tündér-világ,
S két ölnyi tér közt végtelenbe lenget…
Madár-élménye földi életemnek,
Időtlen órán zengő, fényes inga –
Jöjj vissza, régi kerti hinta!
Jékely Zoltán
Mióta megszülettem, nagyszüleim kertjében állt. Az ’50-es évek derekán egyedi igényként hegesztették a masszív vázat, gyalult deszkáit azonban már a családunk szorgos kezei fűrészelték, csiszolták, festették. Évtizedeken át hintáztatott kicsit és nagyot, hol lassú andalító ringással, hol vad hajtépő vágtával lengve.
Az évek azonban kifogtak rajta is, az elkorhadt farészektől megszabadulva évekig játszó gyerekek egyszemélyes hintája, tornázója, gyűrűshinta állványa lett.
Az idén azonban megelégeltem a dolgot, a hintázás vágya bennem is felhorgadt, részese akartam lenni a gyöngyöző vidámságnak, amit egy hinta kínál.
– Vége a babahinták korának, nagyok vagytok már! – mordultam tettetett rosszallással a lányokra.
– Ezentúl együtt hintázunk majd egy nagy hintaágyon, beszélgetünk, olvasgatunk, jégkrémezünk. – soroltam gyorsan a csábító lehetőségeket.
A döntést gyors tett követte, és nekiálltam az évek nyomát eltüntetni a rozsdásodó szerkezetről.
A több mint fél évszázados használat, a több mint 4 festék réteg semmi jót nem ígért, de egy új felfedezés, a Novasol Greenox festék eltávolítója remek segítőtársnak bizonyult. Ez a szuper aktív, alacsony toxicitású festék eltávolító sprayt igazán egyszerű használni, csak fújtam vártam, majd amikor hólyagosodni kezdett a festék, dörzsöltem és kapartam. Nem volt szórakoztató, nem haladtam extra gyorsan, de összességében jól ment a munka és hamarosan egy tiszta felülettel álltam szembe, melyre jöhetett a friss festék.
A vázra a fém felületek dekorálására és védelmére kifejlesztett matt epoxi festék, a Pinty Plus tech fekete kovácsoltvas spray festék került, egy rétegben is gyönyörűen fedve a fújt területeket. A kritikus részeken – koccanási pontok, melyek elkerülhetetlenek ha vad, életrevaló kisgyerekek bővítik családunkat – rövid száradás után duplán fújtam, az elővigyázatosság mindig kifizetődő.
Jöhettek a fa részek. A méretre vágatott, gyalult, csiszolt falécek természetes színt kívántak, és miután több kerti bútor is olajkőris színű, ezek is 2 réteg 2 az 1-ben Lazurán olajkőris vékony lazúrt kaptak. Az első réteget szomjasan itta a fa, de a második már igazi strapabíró, UV álló, vízlepergető réteget képzett a felületen.
A száradást követően szorgos férjem, Tamás felcsavarozta a megszáradt deszkákat és végre mindannyian felpattanhattunk a kész hintára. 🙂
Később még kis felirattal tettem egyedibbé a hintát, a RINGATÓ szót választva. Ehhez betűsablonokat használtam, melyeket alaposan odaerősítettem, körbebugyoláltam, hogy csak ott érje a festék a fát, ahol szeretném, majd Pinty Plus Evolution akril spray festékkel pillanatok alatt felfújtam a betűket. Lengő mozgással, nem túl közelről fújtam, így egyenletes lett a szín és nem is folyt meg.
Az éles színhatárt csiszolással kicsit elmostam, így természetesebben hat.
Nem rossz rajta, de kicsit szigorúak a betűk, a hintás lazuláshoz valami lazább, cirkalmasabb betűtípus talán jobban illett volna.
Sebaj, bármikor lecsiszolhatom és újra feliratozhatom kedvem szerint, immár egyenletesebb betűközöket hagyva. :-/D
Íme, ilyen lett az elkészült retro hintaágy mindannyiunk örömére.
Igazán romantikus az illatos levendulával. Hát még ha hallanátok a méhek boldog zümmögését!
A hintát természetesen a lányok szeretik legjobban. Ez nem mindig látszik, főleg ha a szülők odaparancsolják őket, mert “fotózás” van. 😀
Amint nem kötelező, egyből más a helyzet!
Ami még hátra van a projektből az a tető, hogy védje és védjen minket is naptól és esőtől, de ennek tervezése és kivitelezése még folyamatban van.
Hogy tetszik az új hintaágyunk?
Kedves Szerző,
Szinte szóról szóra ugyanez a történet nálunk is, azzal a különbséggel, hogy nekem fiaim vannak 🙂
A réges régi hinta állványunkhoz, amelyet az utóbbi időben gyerekhintához használtunk csak, most az évek során összegyűlt vasanyagból egy hintaágyat hegesztettem, amelyre léceket/deszkákat tervezek felszerelni, ehhez kerestem ötleteket a neten, így találtam meg ezt a cikket.
Nagyon tetszik a kivitelezés a vas és fa kombinációja, szerintem sokkal időtállóbb mint a manapság divatos rönkből készült változatok. Az érzelmi töltés és a retro érzés is fontos, ezek az egyedi megoldások a gyermekkoromat idézik, talán ezért is tetszenek jobban.
Szóval nagyon tetszett a cikk és a kis betekintő egy kis család életének ezen szegletébe. 🙂
Kívánom, hogy további sok szép emlékkel szolgáljon a hintaágy! 🙂
Üdvözlettel:
Gyula