Ha megkérdezhetném hogyan született és mi a története, a váza biztosan érdekes történetet mesélne. Izgalmasat, egyedit, hiszen nem egy tömegterméket előállító gyárlétesítmény zakatoló gépsorairól gördült le, hogy több ezer társával együtt vágott virágok életben tartására szakosodva díszítse otthonunk. Talán elmesélné, hogy egy korongozó szakkör zsenge próbálkozása, melybe készítője belegyúrta minden kreativitását és szeretetét, így hozva létre ezt a különlegesen tökéletlen egyedi darabot.
Készítője anno a laposra nyújtott agyagdarabra egy-egy tányért helyezett, amit a tányér széle mentén szabályos körré vágott. Mintás, rusztikus textillel megnyomva virágmintát varázsolt rá. Középre állított egy karcsú befőttes üveget, a két nyomdázott agyag lappal körbeöleltette. Még most is jól látszanak az apró ujjnyomok, ahogy a széleket egymáshoz préselték szabálytalan csipkesort hozva létre. Végül agyagból alja is lett a csálé kis darabnak. Kiégették, talán festették is, így lett szép ajándéka egy kedves személynek.
Hagyatékot rendezve, a csinosabb darabok közül szabálytalanságával egyből kitűnt és ha valakinek egykor oly kedves volt, én is elteszem. – döntöttem gyorsan. Persze eredeti, uncsi barnaságában nem volt az igazi, hosszú évek alatt egyszer sem állt díszként az asztalon, mígnem egy ötlettől vezérelve festésre adtam a fejem. Mert a festék csodát tesz, a legunalmasabb, legcsúnyább tárgyból is otthonunk éke lehet ha jól választunk festéket és árnyalatot.
Ecsettel most sem bajlódtam, a tárgy mérete és rücskös felszíne sprayfestékért kiáltott. Alapozás nélkül Pinty Plus Evolution arany színű akril festékkel fújtam, mely már elsőre is tökéletesen fedett. A biztonsági második rétegre már csak a maximalizmusom miatt volt szükség, a több vékony réteg ugyanis sokkal tartósabb.
A Pinty Plus festék remekelt, nem volt ecsetvonás okozta csík, résekben megbúvó felgyülemlett festékcsomó, kihullott és örökre ott ragadt ecsetszál. A kezem is tiszta maradt, imádom az ilyen maszatolás nélküli gyors projekteket!
Na és a végeredmény? Olyan hatása van, mintha egy régen letűnt kor arany művészetének korai, rusztikus próbálkozása lenne. A váza így festve egyik kedvenc darabom lett, jó nap mint nap rápillantani a polcomon.
A vázával együtt festettem egy mázas, kerámia teknőst is. Sokáig Nagymamám polcát ékesítette a csinos darab, így szívemnek nagyon kedves volt, de mit kezdjek vele ha a színe nem illik otthonomba?!
Pinty Plus Gesso alapozóval alapoztam, majd Pinty Plus Evolution akril festékkel lefújtam.
Nagyon látványos lett, és már rakosgatom egy ideje ide-oda, hála a Gesso alapozónak, nagyon tartósan tapad rajta a festék.
Biztatlak, nézz körül te is, mit lenne érdemes befesteni? Meg fogsz lepődni a sprayfesték mire képes! Lehet az egy kidobásra ítélt régi tárgy, avagy egy gyerekkéz formázta szabálytalan agyagedény, mely festve újra életre kelhet és díszhelyet kap otthonunkban.
Szólj hozzá!