Tom Dixon elegáns, egyedi bútorai, lámpái lakberendezési kiegészítői mindig nagyon tetszettek. Beat elnevezésű lámpa kollekciójáról már itt írtam is. Az akkor beszerzett lámpák azóta is nappalink egyik kedvenc darabjai.
Ebben az időben a világítás mellé néztem ki három csodás Etch mécsestartót is, melyek finom áttört mintával, és három metál színnel; arannyal, ezüsttel és rézzel hódítottak.
Az áruktól nem voltam már annyira oda, tudtam, hogy én ennyit egy mécsestartóért – legyen az bármilyen minőségi design darab – nem fogok adni.
A dolog később kissé feledésbe is merült, egészen addig, amíg a kellemes árairól ismert Jysk áruházba betévedve 150Ft-os mécsestartókra nem leltem.
Első gondolatom az volt, hogy bizony ezeket feltehetően az Etch darabokról mintázták. Természetesen nem egy az egyben, kisebb változtatásokkal, silányabb minőségben és gyengébb kidolgozottsággal. De mégis.
A színük is fura volt, barnás, és szürkés fekete, de az otthoni Pinty Plus sprayfestékeimre gondolva ez nem okozott problémát. 450 Ft ért természetesen jött velem a három mécsestartó.
Itthon rákerestem a kis fém tartókra (a hasonlóságot szerettem volna ellenőrizni) amikor is kiderült, felfedezésemmel nem vagyok egyedül, sőt a lehetséges másolás ötlete élénk vitákat is szított a design termékek tervezőit védők és ellentáboruk között szerte a világban.
A vitából kimaradva figyelmemet inkább az átalakítás kötötte le, és a szokásos alapos tisztítás, zsír és portalanítás után Pinty Plus horgany alapozóval tettem befogadóbbá a felületet a festésre.
Pár perc száradás után (szupergyorsan szárad) jött az ezüst, arany és réz színű Pinty Plus Evolution akril festék mely mint mindig, itt is tökéletesen fedett. A több vékonyabb rétegre csak az áttört csillag mintázat miatt volt szükség hiszen szerettem volna, ha kívül-belül mindenhol egyenletesen takar az új metál szín.
Ilyen lett a három mécsestartó. Csinosak ugye?
Érdemes nyitott szemmel járni és ha extra kedvező áron kínálnak bizonyos darabokat, nem a tárgy egészét nézni, elég ha a formája tetszetős, a színen sprayfestékkel úgyis varázsütésre változtathatunk.
A fémes színhármas annyira megfogott, hogy a mécseseken kívül három fagolyót is lefestettem.
Az eredeti rusztikus ütött-kopott játékgolyókkal (melyet a fonyódi nyári vásárban leltem) volt már egy próbálkozásom, de a korábban használt silány minőségű sprayfesték nem tartott sokáig, így most kínkeservesen minden réteget lecsiszoltam. Erre a sima, portalan felületre fújtam a Pinty Plus akril festékeket és jelentem, ez most tartós színezésnek ígérkezik. 🙂
Extra trükk: a golyókat fém mécsestartókba állítottam, így nemcsak nem gurult el, de festeni is jóval könnyebb volt az alsóbb részeket.
Nagyon elégedett vagyok a végeredménnyel, mely lehet, hogy nem teljesen olyan, mint Tom Dixon csodálatos mécsesei, viszont az érzés megvan és legalább nincs lelkiismeret furdalásom a költségek miatt.
A designerek nagyszerű, tehetséges művészek, akik szépséges tárgyakkal örvendeztetnek meg bennünket. Munkájukat mélyen a zsebbe nyúlva kell megfizetni és aki fogékony az ilyen fajta szépségre (és megteheti), ezt meg is teszi. Mi a többiek ugyan ugyanúgy vágyunk ezekre, de kevésbé tehetősként vagy csak álmodozunk, vagy kompromisszumok kötésével gyakran saját kezünk általi alakítással hozzuk létre a saját kis darabunk. És szerintem ez a két dolog remekül megfér egymás mellett, hiszen nem vagyunk egyformák, így életünk, ízlésünk és lehetőségeink sem azok. Egy a fontos, tudjuk és tudassuk mi az eredeti és mi a másolat, így nem ér senkit csalódás.
Szólj hozzá!