Hamarosan itt a szeptember, sok kisgyerek, köztük a mi nagy lányunk, Livi is elkezdi koptatni az iskola padjait. Az iskolakezdéssel (na és jelzem, hogy egy óvodakezdés is lesz Léna révén) jelentősen megváltozik az életünk, amivel párhuzamosan az otthonunk is kisebb átalakításra szorul. Az addig csak játék és alvás céljára szolgáló szobába be kell tervezzünk egy íróasztalt is.
Úgy döntöttünk, hogy valószínűleg első körben egy egyszerűbb, kicsi íróasztalt választunk fiókos tárolóhelyekkel, hozzá viszont egy a gyermekhez igazítható, állítható magasságú, forgószéket.
Nem szerettünk volna borsos árú, állítható, dönthető a gyerekkel együtt növő asztalcsodát venni, mert bár kétségtelenül hasznos, kényelmes és egészséges ezen dolgozni, nem tudom mennyire lenne nálunk kihasználva. A szék szerintem fontosabb, itt már lényeges – főleg ha sok időt tölt el ülve a gyerek – hogy milyen magas és mennyire támasztja a gerincét.
Gyanítom, hogy az első években a hatalmas étkezőasztal mellé együtt ülünk le majd a füzetekkel, könyvekkel délutánonként. Mindemellett azért egy kis asztalka hasznos, jó ha van hol tárolni az iskolai felszerelést, a büszke iskolás tudatot is erősíti és ki tudja, lehet, hogy örömmel használja majd Livi.
Az asztal és a szék kiválasztásánál ügyeljünk, hogy a magasság megfelelő legyen, ne nyújtózkodjon és ne görnyedjen a gyerek. Mivel az asztal általában standard magasságú, érdemes egy állítható méretű székkel személyre szabni a tanulóhelyet.
Az asztal elhelyezésénél figyeljünk arra, hogy csendesebb, nyugalmasabb szobarészbe kerüljön, és természetes fényt kapjon a terület. Az a legjobb, ha az író kézzel ellentétes oldalról érkezik a fény, így a kis mancs nem vet árnyékot a papírra. Ha ez az elrendezés nem megvalósítható, tegyük szembe az asztalt az ablakkal. Bár itt vakító lehet a fény, még mindig jobb, mintha a test vagy a kéz árnyékolna íráskor.
Hasznos a sok fiókkal ellátott asztal vagy az ezt kiegészítő szekrény, ahol rendezetten, csoportosítva tárolhatók a könyvek, füzetek, írószerek. Ha mindennek megvan a helye, sokkal könnyebb rendet tartani.
Lényeges az irányítható fényű asztali lámpa, melyet az író kéz ellentétes oldalára helyezzünk.
A fent felsorolt legfontosabb szempontok mellett már minden csak extra ráadás, de tárgyakkal, hasznos eszközökkel személyre szabni, díszíteni az asztal felületét és környékét fontos hangulatteremtő megoldás lehet.
Annak ellenére tehát hogy van már elképzelésünk arról mit szeretnénk, soha nem árt inspirációkat nézegetni, hiszen a képekből számtalan vizuálisan kellemes és hasznos ötletet meríthetünk. Íme tehát a legmenőbb berendezett íróasztalok lányoknak, a sorozat következő részében aztán jönnek a fiús ötletek íróasztalhoz, végül pedig olyan példákat is megmutatok ahol két gyerek osztozik a tanulóhelyen.
Nézd meg ezeket is:
Képek forrása: Pottery Barn Kids és PB Teen
Kedves Emese,
A gyermekem nagy rajongója az oldaladnak. Fejébe vette, hogy azt az íróasztalt megszerzi, amit látott a cikkedben.
Égen-földön kerestük az asztalt, de sajnos nem sikerült megtalálnunk. Arra gondoltunk, hogy asztalossal elkészíttetjük, de aggódom picit, hogy nem fog ilyen szépre sikerülni, amennyiben van rá lehetőség elküldenéd nekem a beszerzési forrását a képeken látható íróasztaloknak?
Nagyon köszönöm: Matesz Judit
Kedves Judit, az utolsó kép előtt találod a két weboldal linkjét ahonnan a képeket válogattam. Ha konkrétan megírod melyik asztalról van szó megpróbálom a pontos linket is megtalálni. (Több talán részletesebb kép is lenne az asztalról. )
Drágák, messziről jönnének, én az asztalossal való elkészíttetést választanám. 🙂
Kedves Emese,
Nagyon köszönöm. Megfogadjuk tanácsodat, maradunk akkor az asztalosnál.
Üdv: Judit és Bianka