Két és hat éves lányaink a többi kisgyerekhez hasonlóan imádnak a fürdőszobában pancsolni. Naponta vízzel megtölteni egy nagy kádat – a mai víz és csatorna díjak mellett – azonban meglehetősen nagy luxus. Változtatnunk kellett fürdési szokásainkon.
Ekkor tértünk át a zuhanyozásra, ami frissítő és szintén jó móka volt, de az elfogyasztott víz mennyiségében pozitív változást nem hozott. Sőt a gyerekeknél majdnem a visszájára sült el a változtatás, hiszen a kérlelő „Anya, még egy perc, még egy perc!”-ből sokszor több liter elcsurgatott víz lett, több is mintha a kádat töltöttük volna meg.
Megoldást kellett találnunk problémánkra, nevezetesen csökkenteni vízfogyasztásunkat és ezzel kapcsolatos meglehetősen magas költségeinket úgy, hogy a fürdés-zuhanyzás pihentető és frissítő élménye, melyet minden családtag nagyon szeret, megmaradjon.
Mivel igyekszünk környezettudatosan élni, az ökológiai lábnyomunk csökkentése is vonzó lehetőség volt, az hogy ezentúl nem pazaroljuk a természet eme Európában oly kevéssé becsült kincsét.
(A világ több pontján rendszeresen vízhiánnyal küszködnek az ott élő emberek, még háborúk is robbannak ki miatta, mi pedig még az illemhelyet is ivóvízzel öblítjük, hála országunk szerencsés földrajzi elhelyezkedésének.)
Ahogy tudatosult bennünk hogy változtatni kell, körbenéztünk víztakarékos megoldásokat keresve. Gyorsan rátaláltunk a csapok végére szerelhető, víztakarékosnak mondott perlátorokra. (A perlátor a leggyakrabban használt sugárrendező, ami a kialakított járatokon keresztül levegőt szív be a környezetéből, mely levegő a vízzel keveredve megváltoztatja a vízsugár jellegét, formálja és dúsítja azt. A sugár térfogatának megnövelésével több víz látszatát és érzetét kelti, s ezen túlmenően határozott kontúrokkal rendelkező, rendezett vízsugarat alakít ki.)
Ezek a perlátorok azonban minőség és megbízhatóság tekintetében messze az elvárásaink alatt maradtak, és bár elképzelhető, hogy akadnak köztük hasznos és jól működő darabok a többség csak az átfolyás mennyiségét csökkentő kétes működésű termék.
Ekkor fordult figyelmünk a víztakarékos megoldásairól is ismert Hansgrohe cég és legújabb víztakarékos termékcsaládja a Logis kollekció felé, melyről korábban már írtam. (Takarékos megoldások fürdőszobába – csökkentsd akár felére vízfogyasztásod)
Velük biztosra mentünk, hiszen 2007-ben ők fejlesztették NeoPerl céggel közösen az első víztakarékos perlátorokat, melyeknek szabadalmát több cég is megvásárolta.
A Logis kollekció darabjai minden igényt kielégítenek, hiszen több méretben kaphatóak és remek design-nal készülnek. A lekerekített vonalak egyből megtetszettek, de főként az úgynevezett EcoSmart technológia fogott meg minket, amivel kevesebb mint felére csökkenhet vízfogyasztásunk és a meleg víz előállításához szükséges energia felhasználásunk.
Mi az az EcoSmart technológia?
Az EcoSmart technológiával csaptelepeink fogyasztása az átlagos 13 liter/percről 5,2 liter/percre csökken, akár 60%-os megtakarítást eredményezve. Az eljárás lényege, hogy a vízsugarat levegővel dúsítják, így a csökkentett vízfelhasználás nem észrevehető, a vízsugár teltebb, pezsgőbb lesz, a maximális komfortélmény megmarad. A kevesebb meleg vízhez pedig kevesebb energia szükséges, így alacsonyabb lesz a CO2-kibocsátás, és egyúttal alacsonyabbak lesznek a költségek is.
Tudtuk, hogy a mosdónál nem fog zavarni ha nem ömlik majd ezerrel a víz kéz és fogmosás során, de a zuhanynál aggódtunk. Vajon mennyire fog élmény maradni a csökkentett mennyiségű vízpermet? Persze valamit valamiért, de a megszokott jóból nehezen enged az ember.
Örömmel számolok be róla így több mint három hónap elteltével, hogy fürdőszobai csaptelepeink cseréje víztakarékos Logis termékekre remek döntésnek bizonyult. Mióta beszereltük az új csapokat (odafigyelést igényel a művelet, de nem ördöngösség), vízfogyasztásunk számításaink szerint kb. 1/3-ával csökkent, úgy hogy még nincsenek víztakarékos csapok minden vizes helyiségünkben.
Ezeket választottuk:
A mosdó csaptelepnél (Focus 70 egykaros mosdó csaptelep) a használat során észrevétlen a változás, pedig a korábbinál bizonyítottan jóval kevesebb víz folyik el használatkor.
A korábbi húzó rudas lefolyó helyett most egy ún. Push – Open lefolyógarnitúra mellett döntöttünk, mely ahogy a neve is mutatja, végtelenül egyszerűen csak egy nyomásra működik.
A kád csaptelep (Logis egykaros kádcsaptelep) lekerekített vonalaival gyönyörű designt képvisel. Ez nem víztakarékos, de ide nem is kell, hiszen a kád megtöltésénél éppen a gyorsaság a cél, a víz levegővel dúsítva gazdagon zubog.
A víztakarékos zuhanyfejek közül pedig az Eco Smart technológiával készült 110cm átmérőjű Croma Select E Multi kézi zuhanyt választottuk, és nem bántuk meg. A víz maximális átfolyási mennyisége a hagyományos 16 l/perccel szemben csak 9 l/perc, a csökkenés azonban a levegővel történő dúsításnak köszönhetően alig érezhető, a zuhanyzás kellemes masszázs élménye abszolút megmarad.
Praktikus “Select” rendszerével egy gombnyomásra változtatni tudjuk a vízsugarak eloszlását, a különböző szelepek használatba kerülésével mindhárom fúvóka csoport használata más és más zuhanyozási élményt nyújt.
A zuhanyfej és a csaptelepek tisztítása váratlan és nagyon kellemes meglepetést okozott, a rugalmas kifolyó végekből és a fúvókákból a vízkő (nálunk nagyon kemény a víz) szinte magától kiugrott.
Az új csaptelepek vásárlása előtti aggodalmunk, nevezetesen hogy érdemes-e lecserélni a meglévőket, alaptalannak bizonyult, teljesen odavagyunk a stílusos, időtlenül modern megjelenésű csaptelepekért és zuhanyért, valamint ami meglepő lehet még, a víz és gázszámlákért is, amik azóta érkeznek szolgáltatóinktól! 😉
Hansgrohe Kft. – http://www.hansgrohe.hu/
Zuhanyzásnál/kézmosásnál nagyjából értem, hogy működhet, de fürdésnél attól hogy lassabban jön a víz, még nem kell kevesebb ahhoz, hogy megteljen a kád…. vagy én nem értek valamit?
Kedves Daffodil!
Írom valahol ott közép tájon, hogy ….. A kád csaptelep (Logis egykaros kádcsaptelep) …. nem víztakarékos, de ide nem is kell, hiszen a kád megtöltésénél éppen a gyorsaság a cél.
Szóval tökéletesen érted, a víztakarékosság a mosdónál és a zuhanyfejnél értendő. 🙂
Értem…. akkor én sokra nem mennék vele sajna 🙂
Hát, ha kádban pancsolós vagy akkor nem. 😀