Lakberendezési üzleteket járva, vagy online nézegetve már többször botlottam olyan tárgyakba, amelyek nagyon jól néznek ki, de indokolatlanul magas áron kaphatóak. Szerencsére sok esetben az otthoni elkészítése saját kezűleg, speciális szerszámok felhasználása nélkül sem okozna gondot.
Ilyen például ez a kis festett lécekből álló falikép, melyet egy kis odafigyeléssel bárki akár pár óra alatt elkészíthet.
Hozzávalók:
- vékony lécek / lécmaradékok
- vékony farostlemez lap
- szögek
- színes festékek
- alapozó
- eset
- hígító
- csiszolópapír
Első lépésben tervezzük meg mekkora képet szeretnénk, és ennek megfelelő méretű farostlemezt vásároljunk. Ez lesz a faképünk hátulja. A Praktiker üzleteiben méretre is vágják a faanyagot, így ezzel otthon bajlódni már nem kell.
A lécek olyan hosszúak és szélesek legyenek, hogy lefedjék a farostlemezt, és pontosan illeszkedjenek.
Daraboljuk fel a léceket tetszőleges hosszúságú és szélességű darabokra, majd következhet a puzzle játék, milyen elhelyezéssel mutatnak legjobban a kis lécek. Lehet játszani a vízszintes vagy függőleges elhelyezéssel, a szélességekkel és hosszúságokkal is.
Ha ez is megvan, jöhet a színezés, egyelőre még gondolatban. Legjobb, ha a választott színnel megegyező kis papírfecniket rakosgatjuk a lécdarabokon addig amíg legjobb nem lesz a színelosztás, de egy Excel tábla kockáit is használhatjuk a próbálgatásra.
Ha a szemnek tetszetős a lécek elhelyezése és megvannak a harmonikus színek is, egyenként vegyük le a darabokat a farost lemezről, rajzoljuk óvatosan meg a helyüket és adjunk neki egy számot. A levett kis lécdarab hátuljára is írjuk ugyanezt a számot és a festék színét, amilyenre lefestjük majd.
A festés során használt különböző színű festékekből minimális mennyiség szükséges. Használjunk maradék festékeket, illetve vásárlás előtt gondoljuk át, hogy milyen színekből milyen más szín keverhető ki. Három négy színből már rengeteg kikeverhető, így a projekt ezen része sem költséges. A Praktiker üzleteiben kis kiszerelésben is megvásárolhatóak a fapácok, festékek.
Jöhet a kis lécek csiszolása, portalanítása, alapozása és festése, majd a teljes száradás után a fakép összerakása.
Ez a rész, ha jól írtuk fel a fadarabok helyét, már nem lesz nehéz. Az illesztés során a széleken gondosan járjunk el, egy hosszabb lécet vonalzóként használva igazítsuk egyenesre a kép széleit. A lécek rögzítése a furnér laphoz kis szegekkel történjen. Minden lécet alsó és felső részén is rögzítsünk. Ha valaki nem szeretne szegekkel bajlódni vagy nem tetszik a látványuk, faragasztóval is rögzítheti a léceket.
Az utolsó mozzanat az elkészült kép visszacsiszolása a rusztikus – vintage hatás érdekében. Csiszolópapírral simogassuk át a felületet és a széleket.
Az elkészült lécmozaik kép hátulját egy-két képakasztó kampóval tegyük alkalmassá a falra függesztésre. Vigyázat, a felhasznált faanyag vastagságától és a kép méretétől függően az elkészült tárgy súlyos lehet, így a falra rögzítés során gondosan járjunk el.
Ugye nem is nehéz elkészíteni? Kipróbálod?
Képek forrása: Pottery Barn
Szólj hozzá!