Zord napok következnek – mondják a meteorológusok –, jó lesz alaposan felkészülni az eljövendő hidegre. Persze mi lesz ez a régi nagy telekhez képest, amikor reggelre látszott a szobában az ember lehelete és megfagyott a mosdóvíz is a lepattogzott szélű bádog lavórban. Nagyszüleim sokat meséltek a régi idők kemény, de a múlt ködén át egyre szépülő gyerekkori emlékekről.
A régi orosz telekbe és a történelem egy vérzivataros szeletébe nyújt látványos és izgalmas betekintést a Doktor Zsivágó című egész estés film. Bevallom, ez az egyik kedvenc mozim, és ha kint csikordul a hó a csizmám alatt, évről-évre újranézem a romantikus szállal szőtt izgalmas történetet.
A Doktor Zsivágó 1965-ban bemutatott amerikai-brit filmdráma David Lean rendezésében, mely Borisz Paszternak azonos című regénye alapján készült. A film az első világháború, illetve az 1917. októberi oroszországi forradalom idején játszódik. forrás
Javaslom megnézni nem csak a történet miatt, hanem mert érdekes (és elrettentő) korrajz is. Nem mondom, hogy minden pontosan így történt, hiszen egy regény megfilmesítése, de történhetett így és ez ismét egy olyan szelete az emberiség történetének, amire nem lehet büszke.
Érdemes figyelni a ruhákat, hogy szakad le a nőkről az elegáns krinolin, hogy egy új, állítólagos egyenlőségen és szabadságon alapuló kommunista világ vegye kezdetét.
Szívem csücske azonban a főszereplők száműzetése alatt használt (nem lakott) Varikyno-ban található klasszikus hagymakupolás gyönyörű palota, az Ural hegység lábainál.
Érdekességként elárulom, hogy az egyik legszebb jelenetet – amikor a pár megérkezik a régóta üresen álló uráli jégpalotába – Spanyolországban forgatták a nyár közepén. Forró viasszal borították a termet, melyet aztán hideg vízzel fröcsköltek be, a megtévesztésig élethű mását hozva létre egy valódi behavazott, jégbe fagyott orosz dácsának.
Borzongató a hideg látvány, de egyszer még itt is kitavaszodik… Én már nagyon várom a nárcisztengert! Addig pedig ha még nem láttátok, ti is megnézhetitek a filmet!
Szólj hozzá!