Kevés kislány van, aki nem rajong a hercegnőkért, hát még ha hosszú selymes hajkorona is társul a kékvérű személy adottságaihoz. Próbálják is lelkesen utánozni a hajviseletet, színes, csillámos, dekoratív hajcsatok tömegével ékesítve saját, sokszor alig pár centis vékony kis hajacskájukat.
A Grimm testvérek híres meséje – ami egy 1698-ban megjelent mű alapján – íródott Rapunzel címmel 1812-ben látott először napvilágot, hogy aztán egészen napjainkig az egyik legnépszerűbb tündérmeseként szórakoztasson kicsit és nagyot.
Az eredeti történetnek több változata is ismert, és bár a mesék gyakran máshogyan kezdődnek, és a végeik is különbözőképpen alakulnak, a változatok mindegyikében megjelenik a közös jelenet, nevezetesen a hosszú, erős, dús haj hágcsóként való használata. A mese lényege:
Rapunzelt toronyba zárják, és a megmentésére siető herceg a lány hosszú leeresztett hajfonatán kapaszkodik fel érte, így szabadítva ki őt a fogságból.
Rapunzel, Rapunzel, let down your hair, so that I may climb the golden stair.
A gyerekszobába illő Rapunzel haját imitáló ötletadó képre a Family Fun oldalán találtam, ahol a csodálatos, hosszú hajfonat fonalból volt megformázva. Elkészítési útmutató ugyan nem volt hozzá, de nem tűnt bonyolultnak megcsinálni, így bátran belevágtam.
Kreatív filozófiám szerint nem kell mindent részletesen másolnunk egy inspiráló darabról, hanem lehetőleg a saját otthoni készletünkből készítsük el az adott darabot a fantáziánkra hagyatkozva, bízva abban hogy elménk kipótolja, kitalálja mivel helyettesítse a hiányzó anyagokat, szerszámokat. Elég lelombozó ugyanis, ha egy projekt előtt mindenfélét be kell szereznünk 1000 különböző helyről, mert a sok extra anyag, szerszám, hozzávaló nehézkes összegyűjtése kedvét is szegheti a korábban még lelkes próbálkozónak.
Hozzávalók:
- Két szék köré tekerjük fel a fonalat. Ha elfogyott a gombolyag, kössük hozzá a következőt, és a végén az elejéhez az utolsó szál végét is.
- Óvatosan leemelve a székről, egy helyen fonallal átkötjük az egész nyalábot, ez lesz a fejtetőn a homlok választék.
- A babot egy zokniba töltjük, jól megtömjük, és szorosan átkötjük a száránál. A kötés alatt le lehet már vágni a zokni szárát.
- A hajfonatot szépen a „fejre” illesztjük, elrendezzük, a fej alatt a tarkónál szorosan összekötjük. Ez jól tartja a fejen a hajat.
- A fejtetőn a loboncot a zoknifejhez varrjuk.
- Befonjuk, a végén erősen összekötjük, a copf végeit egyenletesre, kicsit gömbölyűre vágjuk.
- A fejtetőre vagy az archoz (amit csinálhatunk neki én azonban nem csináltam még ) valami kis akasztót is varrjunk.
- Jöhetnek bele a csatok, szalagok.
Livi imádja, jó móka ki-be pakolgatni a csatokat. Anya is szereti, mert nem kell órákig keresgélni egy pár csatot. Ha a nagy igénybevétel miatt kihúzódik pár „hajszál”, nem bonyi a végét kibontani, és újrafonni.
Emese, ez nagyon szuper lett! Gratulálok!
Nagyon jó az alapötlet, hát még az sk. megvalósítás!!!!
Mivel van sárga fonalam, meg egy csomó állandóan elkeveredő kislány hajcsatunk is, azt hiszem ezt koppintom…
Köszönöm Anita, Csilla! 🙂 Nagyon örülök, hogy tetszik nektek is. Hajrá fonjátok meg a saját csattartótokat!
nagyon jo, nagyon tetszik, szuper megoldas a csattok tarolasara tenyleg! en is csinalok majd egyet, koszi 🙂
Nekem van ilyenem, egy nagyon-nagyon hosszú fonat és eléggé jól mutat a szombám falán még úgy is, hogy egyetemista vagyok:)
Hű erre nem is számítottam, hogy ilyen sokaknak tetszik majd a megoldás! 🙂 Vágj bele Noémi, gyorsan egyszerűen meg van, jó móka!
@én Magam sem értem, miért is gondoltam, hogy kizárólag gyerekszobai dekoráció?! 😉
Lehet, hogy jobb lenne a fejet lukas v. kinőtt zoknikkal kitömni, akkor mosható lesz.
Szuper ötlet köszönjük. Én eddig a moshatóságra nem is gondoltam. Pedig ahol maszatos kis kezek vannak….. 🙂