A kék és a piros házasságából létrejövő lila millió árnyalatban jelenhet meg, attól függően, hogy milyen arányú a színek keveredése. Ha a kék felé hajlik, férfiasabb, ha a piros felé, melegebb, nőiesebb lesz a látvány. Az árnyalatok sokfélesége miatt az elnevezés is igen változatos, a mezei lilát hívjuk pl. bíbornak, levendulának, orgonának, szőlőnek, orchideának, indigónak, szilvának is, bár utóbbi elnevezések a magyar nyelvben inkább a kékhez kapcsolódnak.
Válasszuk a lilát a karácsonyi díszítéshez, ha elegáns királyi enteriőrt kívánunk létrehozni, hiszen ez a szín mindenkor az uralkodó osztály színe volt. Oka, hogy mivel ezt a festéket a bíborcsigákból és más földközi-tengeri puhatestűekből nyerték, előállítása nagyobb kiadást igényelt, és ezt csak a gazdagabbak engedhettek meg maguknak.
Az én karácsonyfám is ebben a színben fog pompázni, és mivel a sötétebb tűlevelek mellett sok lilával kicsit komor lenne az összhatás, fehérrel és ezüsttel húzom el a kompozíciót a világosabb csillogás felé.
Te milyen színnel ünnepeled idén a Karácsonyod?
Szia! Mi az idei évet is beleszámítva 4. alkalommal “öltöztetejük” lilába és ennek a színnek az árnyalataiba (bíbor, lilásrózsaszín) a karácsonyfánkat. Egy virágnagykerben akadtam rá annó ezekre a díszekre és különlegessége nagyon megfogott, ezért egy fáravaló mennyiséget meg is vásároltam azonnal. A díszeken lévő ezüst minták nagyon hangsúlyosak amikor a “fehér” izzósor megvilágítja. Kiegészítettem még hófehér tollpihés angyalkákkal és mert hozzá illő boát nem lehetett kapni, drótos szélű virágcsokrokhoz használatos 3cm széles textilszalagot vettem (ezüst a széle, rózsaszínes a mintázata), ami jól megtartja az alakját, így spirálosan hagyva teszem fel a fára. Kicsit csajos és egyátalán nem megszokott a látványa, de ahogyan Te is írtad nagyon elegáns. Többféle fenyőt díszítettem már vele, nekem az a tapasztalatom, hogy világosítja a fát, nappal egy kicsit “halványak” (nem rikít) a díszek, de este a fények játékában olyan, hogy észre sem veszed és fűrkészed a fán lévő gömböket, harangokat, stb…, nagyon jó nézegetni. 🙂 Bátran ajánlom!
Gyönyörű lehet a fátok Anna! Épp ahogy én is szeretem. Ha tudsz esetleg küldj képet róla, szívesen megnézném, és megosztanám másokkal is.
Érdekes, hogy bár most a lila mint szín nagyon divatos, karácsonyi dekorációban mégsem olyan elterjedt. Hiába nem az a klasszikus karácsonyi szín. Pedig gyönyörű!!!
Piros és arany lesz az uralkodó szín idén (is). Szerintem ezek illenek leginkább az ünnephez.
Karácsonyfa dekornál nekem is a piros és az arany páros ugrik be elsőnek, a zöld fenyővel igazi klasszikus. A lila-fehér fám előtt fehér-ezüst volt, azelőtt kék-ezüst, előtte meg nekem is piros-arany. Most a padláson várják a pirosak, hogy újra rájuk kerüljön a sor. 🙂
Megpróbálok jól sikerült képeket keresni, hogy másoknak is bátorságuk legyen kipróbálni ezt a szín összeállítást. A testvérem egyik éven a feketét és a bordót választotta. Kicsit drasztikusra sikerült, mert feketék voltak az angyalok a megszokott tiszta fehér helyett, bár….ízlés és felfogás dolga.
Hű a fekete bordóra is kíváncsi lennék! A fekete már jó ideje mozgatja a fantáziám, de gyáva vagyok. 🙁
Sziasztok. A lila szin énleg nagyon szép. Én tavaly a pezsgő szinnel kevertem és a végeredmény káprázó volt. Meleg szint ad az aranyba hajló pezsgő mint az ezüst szin szerintem. Mivel a lila eleve hideg szinnek számit ezért döntöttem úgy hogy felmelegitem egy kicsit. Próbáljátok ki és meglássátok nem beszélek badarságokat. 🙂
Remek ötlet a pezsgő színnel kombinálni a lilát Renáta, szerintem is szinte minden árnyalata jó vele.
Remélem az idén egyre többen döntötök a csodás lila árnyalatú fa mellett!
Nekünk is 4. éve lesz lila- narancs a fenyőfánk, én már szeretnék változtatni, de a fiam nem engedi!:)
Lila narancs? Merész összeállítás, kíváncsi lennék rá! A gyerekek érdekes módon nagyon tudnak ragaszkodni a megszokott jól bevált dolgokhoz. Én pl. most nem rendezhetem át a gyerekszobát mindennek maradnia kell a régiben. 🙂